Wszechpolacy: Prezydencie nie przepraszaj Ukraińców

Prezydent Lech Kaczyński nie powinien przepraszać 13 maja Ukraińców w Pawłokomie - apeluje krakowska Młodzież Wszechpolska. Wedle MW wcześniej Ukraińcy powinni przeprosić za rzezie na Wołyniu.

Na środowej konferencji prasowej w krakowskim biurze wicemarszałka Sejmu Marka Kotlinowskiego (LPR) wszechpolacy zaapelowali do prezydenta Kaczyńskiego, by zmienił formułę planowanej na 13 maja uroczystości w Pawłokomie. Tam Kaczyński - wspólnie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką - ma oddać hołd około 300 ukraińskim mieszkańcom wioski zamordowanych w 1945 r. przez oddział partyzantki postakowskiej i część mieszkańców wioski w odwecie za zamordowanie Polaków przez UPA. Pomordowani spoczywają na niedawno odnowionym cmentarzu w Pawłokomie.

Zdaniem Młodzieży Wszechpolskiej prezydent nie powinien przepraszać za wydarzenia w Pawłokomie, ponieważ "Ukraińcy nigdy nie przyznali się do ludobójstwa na tysiącach Polaków". Lider krakowskiej MW Marcin Stroński stwierdził, że UPA wymordowała ok. 500 tys. Polaków (w rzeczywistości polskie straty ocenia się na 30-60 tys.). Stroiński zarzucił Juszczence, że uważa "bandy UPA" za armię narodowowyzwoleńczą.

W rzeczywistości zbrodnie na Polakach potępił w 2003 roku prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, twierdząc, że ich sprawców nie usprawiedliwia fakt, że walczyli o niepodległość.

MW zapowiada, że na uroczystościach w Pawłokomie będzie rozdawać ulotki o "prawdzie historycznej na temat Pawłokomy, której oficjalnie się zaprzecza, kosztem polityki".

Rzecznik prasowy prezydenta Maciej Łopiński powiedział wczoraj, że nie jest mu znane oświadczenie Młodzieży Wszechpolskiej i nie jest planowana żadna zmiana w scenariuszu uroczystości.