Meller nie będzie doradcą prezydenta

Były minister spraw zagranicznych Stefan Meller nie będzie doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Meller powiedział, że ?nie po to rezygnował ze stanowiska szefa MSZ?.

Meller złożył dymisję ze stanowiska ministra spraw zagranicznych po wejściu Samoobrony do rządu. Ostatnio prezydent Lech Kaczyński wyraził nadzieję, że Meller zostanie jego doradcą ds. międzynarodowych.

Meller w Radiu ZET w audycji Moniki Olejnik "Siódmy dzień tygodnia" powiedział wczoraj, że zgadza się z wieloma poglądami Lecha Kaczyńskiego na temat polityki zagranicznej, ale nie spodziewa się, by ta polityka była realizowana. Jego zdaniem jest mało realne, aby nowa koalicja rządowa z Samoobroną i LPR nie zmieniła kierunku polskiej polityki zagranicznej.

- Obawiam się jednak, że dwie partie koalicyjne, dwie osoby uosabiające partie koalicyjne ze znanymi tendencjami czy sposobami myślenia o niektórych kierunkach polityki zagranicznej, wywrą nie tylko złe wrażenie, ale wymuszą pewne zmiany kierunków polskiej polityki zagranicznej - powiedział.

Minister skrytykował również wypowiedź ministra obrony Radosława Sikorskiego porównującą obecną politykę niemiecką wobec Polski do tej z czasów republiki weimarskiej i czasów paktu Ribbentrop-Mołotow.