Festiwal Sztuki Aktorskiej w Kaliszu

Po raz 46. ruszą w sobotę Kaliskie Spotkania Teatralne, jedyny w Polsce festiwal, na którym honoruje się sztukę aktorską.

W jury zasiadają: aktorki Ewa Błaszczyk i Kinga Preis, reżyser, dyrektor Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu Piotr Kruszczyński, krytyk teatralny Jacek Wakar oraz dyrektor artystyczny teatru Barka z Budapesztu Laszlo Bercesz. - W tym roku, pozostając wiernym formule prezentowania sztuki aktorskiej. Chciałem postawić na znane gwiazdy, które pokazują się w nieoczekiwany, oryginalny sposób, tak jak Katarzyna Figura czy Michał Żebrowski - mówi Robert Czechowski, dyrektor kaliskiego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego i szef festiwalu.

W programie pojawiły się też spektakle z zagranicy. - Rok temu podpisaliśmy projekt COMET, który zrzesza teatry z Europy Środkowowschodniej. To dzięki niemu gościmy zespoły ze Słowacji, z Ukrainy, Białorusi i Czech - mówi Czechowski. Zależy mu też na zderzaniu aktorów grających na uznanych scenach repertuarowych oraz w zespołach eksperymentalnych, offowych. W tym roku wrocławski Teatr Pieśń Kozła czy warszawskie Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego Stara Prochoffnia lub Laboratorium Dramatu TAT wystąpią obok zespołów z Teatru im. Słowackiego z Krakowa Teatru Powszechnego z Warszawy oraz Teatru im. Jaracza z Łodzi. Tradycją festiwalu są też spektakle "wyjazdowe" - teatralny autokar zawiezie widzów do Wrocławia i Opola. Jury ogłosi swój werdykt 13 maja.