Hormonalna antykoncepcja dla mężczyzn jest odwracalna

Badania nad hormonalną antykoncepcją dla panów prowadzone są już od wielu lat. Jednak żaden kraj nie wydał oficjalnej zgody na dopuszczenie tej metody do użytku. Powodem były obawy o bezpieczeństwo kuracji, przede wszystkim o to, czy jest ona w pełni odwracalna. Raport naukowców z Los Angeles Biomedical Research Institute opublikowany w ?The Lancet? rozwiewa te obawy

Amerykanie prześledzili historie półtora tysiąca mężczyzn pochodzących z różnych stron świata. Wszyscy oni brali udział w programach mających na celu opracowanie hormonalnej antykoncepcji dla panów.

W większości z tych doświadczeń mężczyznom podawano progestagen (syntetyczny odpowiednik żeńskiego hormonu - progesteronu), który sprawia, że w jądrach zostaje zahamowana produkcja testosteronu, a co się z tym wiąże - plemników. Niezbędny dla normalnego funkcjonowania organizmu testosteron wszczepiano uczestnikom badań w formie specjalnego implantu.

Okazało się, że taka metoda antykoncepcji jest bezpieczna, a co najważniejsze - w pełni odwracalna. Przeciętnie po trzech-czterech miesiącach od odstawienia leków liczba produkowanych przez mężczyzn plemników powracała do normy.

Więcej o: