Muzeum Powstania Warszawskiego - w kanale i w powietrzu

Prawdziwym hitem otwartej wczoraj w Warszawie nowej części Muzeum Powstania Warszawskiego są repliki amerykańskiego bombowca Liberator i podziemnego kanału

Samolot zrekonstruowano w najdrobniejszych szczegółach na podstawie oryginalnych planów przywiezionych do Polski z USA przez ministra obrony Radka Sikorskiego. Maszyna ma 20 m długości i 33 m rozpiętości skrzydeł. By mogła się zmieścić wewnątrz przerobionej na muzeum dawnej kotłowni warszawskiej elektrowni tramwajowej, zrezygnowano z odtwarzania w całości jednego ze skrzydeł. Takie liberatory przylatywały w czasie Powstania nad Warszawę z żywnością i amunicją od aliantów.

- Rekonstrukcja jest tak dokładna, że w kadłubie maszyny jak w oryginale można doliczyć się kilkudziesięciu tysięcy nitów - mówi dyrektor muzeum Jan Ołdakowski i zapowiada, że w przyszłości do liberatora będzie można wejść i uczestniczyć w symulacji lotu nad powstańczą Warszawą.

Zdaniem Andrzeja Dąbrowy, syna dowódcy Dywizjonu 301, zrekonstruowany samolot wygląda aż za dobrze. - W rzeczywistości maszyny po locie z Włoch nad ogarniętą powstaniem Warszawę i z powrotem były potwornie pokiereszowane - opowiada.

Muzeum Powstania Warszawskiego od otwarcia niemal dwa lata temu odwiedzają tłumy, bo nie ogranicza się ono do pokazywania eksponatów w gablotach. Można tu wejść do niemieckiego bunkra, wydrukować biuletyn powstańczy, wysłuchać z ekranów telewizyjnych opowieści powstańców oraz przejmującej relacji niemieckiego żołnierza.

Wielkie wrażenie robi przejście otwartą właśnie repliką podziemnego kanału. Identycznymi kanałami powstańcy przechodzili w 1944 r. pod zajętymi przez Niemców fragmentami miasta.

Kanał jest wąski i ciemny, w najniższym punkcie zniża się do 140 cm. Z głośników dochodzą dźwięki cieknącej wody. I choć nie płyną nim cuchnące ścieki, łatwo się wczuć w przeżycia powstańców wędrujących pod ziemią nierzadko przez wiele godzin.

Muzeum mieści się przy ul. Przyokopowej na warszawskiej Woli. Jest czynne w poniedziałki, środy i piątki od godz. 8 do 18, w czwartki od 8 do 20, w soboty i niedziele od 10 do 18, we wtorki jest nieczynne. Ceny biletów: normalny - 4 zł, ulgowy - 2 zł.