Prezydent da 3 maja medale zapomnianym bohaterom

Około 80 osób odznaczy i nominuje na stopień generalski 3 maja prezydent Lech Kaczyński

Wśród nich będą m.in. legendarna "Cichociemna" prof. Elżbieta Zawadzka "Zo" oraz twórcy Komitetu Obrony Robotników.

Jak powiedział nam wczoraj rzecznik prezydenta Marek Łopiński, zgodnie z życzeniem prezydenta lista odznaczonych pozostanie tajna. Wczoraj na konferencji prasowej minister w Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka przedstawiała założenia polityki orderowej nowego prezydenta. Ziomecka powiedziała, że Lech Kaczyński będzie chciał przede wszystkim uhonorować "cichych i zapomnianych bohaterów opozycji solidarnościowej oraz kombatantów II wojny światowej".

Dodała też, że prezydent rozważa przyznanie najwyższego oznaczenia - Orderu Orła Białego.

Ziomecka stwierdziła, że nadanie odznaczenia tym ludziom "będzie aktem przywracania pamięci".

Według nieoficjalnych informacji wśród nominowanych na stopień generalski znajdą się m.in. prof. Elżbieta Zawadzka "Zo", żołnierz AK, "Cichociemna", która blisko 150 razy przekraczała granicę państwa (ona między innymi przerzucała za granicę Jana Nowaka-Jeziorańskiego). Nominację generalską odbierze też Stanisław Karolkiewicz "Szczęsny", żołnierz AK, uczestnik akcji zdobywania Wilna, i Antoni Heda "Szary", dowódca oddziału partyzanckiego w Górach Świętokrzyskich, który po wojnie m.in. rozbił więzienie w Kielcach.

Według naszego informatora "uhonorowani będą założyciele i działacze Komitetu Obrony Robotników".

Będą im wręczane ordery i odznaczenia - zapowiedziała na konferencji prasowej minister Ziomecka.

Prezydent chce wręczać odznaczenia trzy razy do roku: 3 maja, 31 sierpnia oraz 11 listopada. Prezydent 3 maja weźmie udział w mszy za Ojczyznę w kościele św. Krzyża, a w południe w odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po południu planowana jest wizyta prezydenta na pikniku w Łazienkach Królewskich.