Wojciech Cejrowski wraca do TVP

Wojciech Cejrowski, kiedyś gospodarz programu "WC Kwadrans", Naczelny Kowboj RP, organizator Zlotów Ciemnogrodzian, poprowadzi talk-show "Produkt jednorazowy" w telewizji publicznej.

W połowie lat 90. o programie Cejrowskiego było głośno. WC to skrót od Water Closet, Wojciech Cejrowski albo od wartości chrześcijańskich, które miał krzewić. Sam się mianował Naczelnym Kowbojem RP. Przemawiał z westernowej werandy, ubliżał swoim gościom, a wypowiedzi kwitował walnięciem kubka (ze swoją podobizną) o stół. Cejrowski ubolewał, że w Polsce nie ma kary śmierci tak jak w krajach arabskich, gdzie "się nie patyczkują". Markowi Kotańskiemu z Monaru, opiekunowi narkomanów i chorych na AIDS, podał rękę w rękawiczce i rozmawiał z nim przez szybę. Namawiał do powszechnego dostępu do broni - "bo każdy facet lubi mieć w rozporku siusiaka, a w kieszeni pistolet". "Słowo-Dziennik Katolicki" było zachwycone: "WC serwuje dawkę odtrutki. Jest groźny, bo psuję całą robotę pseudointelektualnych zadymiarzy i nieudaczników oraz moralnych trucicieli".

W 1995 r. program opisała w "Gazecie" Anna Bikont w reportażu "Brunatny kowboj RP". Cytowała wielu ludzi kultury, którzy dopatrywali się w programie propagowania treści faszystowskich.

Cejrowski po kolei pozywał krytyków i "Gazetę" do sądu. Po wieloletnim procesie warszawski sąd apelacyjny uznał w 2002 r., że "Gazeta" nie musi go przepraszać za reportaż i tytuł, który - według sądu - "oddaje istotę postępowania Cejrowskiego".

Nowy talk-show nada "Jedynka" TVP 1 maja. Cejrowski poprowadzi go z Maciejem Chmielem, dziennikarzem i producentem. - Ten program jest zupełnie inny niż "WC Kwadrans". Cejrowski ma konserwatywny ogląd rzeczywistości, a Chmiel - liberalny. I dochodzi między nimi do ostrych spięć - mówi Andrzej Rychcik, szef publicystyki kulturalnej i rozrywki w TVP 1.

Program Cejrowskiego i Chmiela: