Medal dla biografa Jana Pawła II

George Weigel, biograf Jana Pawła II, odebrał wczoraj w Warszawie od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza M. Ujazdowskiego medal ?Zasłużony Kulturze - Gloria Artis?.

Weigel, amerykański filozof i teolog katolicki, jest cenionym komentatorem życia publicznego. Stale współpracuje z "Washington Post" i "Los Angeles Times". Jest znawcą myśli Jana Pawła II - popularność zyskał dzięki monumentalnej biografii polskiego papieża "Świadek nadziei" przetłumaczonej na dziewięć języków. Pracując nad książką, spędził w Polsce wiele czasu i czuje się z nią emocjonalnie związany.

Wręczając odznaczenie, minister Ujazdowski dziękował Weiglowi za to, że poprzez pokazanie sylwetki Jana Pawła II stał się autorem jednego z najlepszych wykładów historii Polski, a także pokazał "żywotność polskiego katolicyzmu". George Weigel w odpowiedzi podkreślił, że napisanie biografii Jana Pawła II i zapoznanie się z polską kulturą było w jego życiu wielkim przywilejem. Mówił, że to dzięki wierze i nadziei polski papież inaczej patrzył na świat i ukazywał ludziom podstawowe wartości. - Nadzieja, która wypełniała Jana Pawła II i która pociągała ludzi do niego, była zbudowana na wierze w Boga, a stąd brało się także jego zaufanie do człowieka. Potrzebujemy ludzi, którzy będą nieść przesłanie Jana Pawła II - mówił Weigel. Wśród wyróżnionych medalem "Gloria Artis" są m.in. prof. Władysław Bartoszewski i prof. Stefan Stuligrosz.