Premiera "Ody do radości" w internecie

Film "Oda do radości" trafił wczoraj jednocześnie do kin i internetu. To pierwszy taki przypadek w Polsce.

Fabuła jest debiutem trójki studentów z łódzkiej szkoły filmowej: Anny Kazejak-Dawid, Jana Komasy i Macieja Migasa. Ich etiudy pokazują losy młodych ludzi emigrujących na Zachód. W filmie grają m.in. Dorota Pomykała, Jadwiga Jankowska-Cieślak i Maciej Kozłowski. "Oda do radości" na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni dostała nagrodę specjalną jury. Film jako pierwszy w historii polskiej kinematografii został zakwalifikowany został do udziału w konkursie prestiżowego festiwalu filmowego w Rotterdamie.

Obrazem zainteresował się Gutek Film. W dniu premiery kinowej film pojawi się również na stronie - www.itvp.pl. Za kilka złotych będzie go można ściągnąć na swój komputer. To pierwszy taki przypadek w Polsce. - Przecież nie każdy ma dostęp do kina - tłumaczy Kamil Przełęcki z firmy Akson Studio, która wyprodukowała "Odę do radości". - Nie boimy się piratów, bo ściągnięcie będzie kosztowało tak niewiele, że kopiowanie filmu i sprzedawanie okaże się nieopłacalne.

TVP jest technicznie przygotowana na ściąganie filmu nawet przez 15 tys. ludzi równocześnie. - Skoki Adama Małysza ściągało w tym samym czasie bez kłopotów sześć tysięcy ludzi - mówi Piotr Przychodzeń, koordynator ds. programowych iTVP.