Grzegorz Rasiak superstar

Łódzka grupa rockowa Superpuder za sprawą piosenki o piłkarzu Grzegorzu Rasiaku w ciągu dwóch tygodni stała się gwiazdą polskiego internetu

Rasiak - obok aktora amerykańskich filmów akcji Chucka Norrisa - to ulubieniec naszych internautów. Grający obecnie w angielskiej drugiej lidze napastnik jest jedną z bardziej - delikatnie mówiąc - nielubianych postaci naszej drużyny reprezentacyjnej. Kibice rwą włosy z głowy, bo trener Paweł Janas wciąż go powołuje do reprezentacji, a on goli nie strzela. Początkowo dyskusje o piłkarzu toczyły się tylko na forach sportowych. Szybko okazało się, że Rasiak ma poważny "pozasportowy" potencjał. Internauci nadawali mu przydomki - nawiązujące do gwiazd brazylijskiego futbolu "Rasialdo" lub "Drevhninio", fabrykowali najbardziej absurdalne plotki o zainteresowaniu polskim napastnikiem największych klubów świata. Po internecie krążą dowcipy o Rasiaku, pączkują poświęcone mu prześmiewcze strony internetowe. Piosenki jednak dotąd nie było. Gdy się pojawiła, natychmiast zawojowała internet.

Grupa Superpuder powstała kilka lat temu w Łodzi. Nie wydała jeszcze płyty, ale ma gotowy materiał na pierwszy album. W sieci można posłuchać kilku piosenek. To porządna pop-rockowa muzyka, czasem ostrzejsza, czasem balladowa.

Superpuder ma już przebój - "Rasiak Song" powstał zaledwie kilkanaście dni temu. Oparty jest na melodii piosenki Skaldów "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał". Zaczyna się tak: "Ktoś mnie powołał, świat nagle zawirował mi, ktoś mnie powołał bym kopał na dobre i na złe", a na koniec: "Wszyscy mi mówią, żebym już nie kopał". W tekście roi się od popkulturowych cytatów, są: "Na dobre i na złe" oraz "Nie do wiary", Chuck Norris i Rysio z "Klanu" oraz angielscy piłkarze Lampard i Owen (tam, gdzie w oryginale Skaldowie śpiewali o "lampie nad progiem").

Zespół umieścił mp3 z nagraniem na własnej stronie, a także na humorystycznym serwisie www.joemonster.org. - Od początku zakładaliśmy, że "Rasiak Song" pojawi się w sieci - mówi wokalista grupy Wojciech Łuszczykiewicz. - Myśleliśmy jednak, że po prostu umieścimy go na jakimś forum i będziemy czekali na opinie internautów. A może nawet będziemy musieli nakłaniać ich do wyrażania tych opinii. Okazało się jednak, że społeczność internetowa jest już tak duża i prężna, że wszystko poszło zupełnie innym torem. "Rasiak Song" zaczął żyć własnym życiem. Już po kilku dniach zespół zanotował sto tysięcy ściągnięć i odsłuchań utworu. I to zaledwie z kilku stron internetowych (między innymi Wirtualnej Polski, wspomnianego już JoeMonster i oficjalnej witryny zespołu).

Jak rozwija się spontaniczna wymiana pliku między internautami nie sposób ocenić. - Piosenka rozprzestrzenia się niczym najlepszy wirus komputerowy - śmieje się wokalista grupy Wojciech Łuszczykiewicz. - Znaleźliśmy ją nawet na jakimś portalu bukmacherskim. Nie mamy już siły tego rejestrować.

Grupa zagrała już utwór w porannym programie telewizji publicznej, stał się też pretekstem do materiału w nadawanej przez TVP 2 "Panoramie". - Ta piosenka wywołuje emocje - mówi Łuszczykiewicz. - Im bliżej mundialu, tym będą silniejsze.

Zespół zastanawia się, czy wydawać na debiutanckiej płycie gotowy już "poważny" materiał, czy raczej postawić na piosenki pastiszowe, których Superpuder ma w repertuarze więcej. - Tak czy inaczej nasza płyta trafi do sklepów w okolicach mundialu - mówi Łuszczykiewicz.

Na Zachodzie zawrotne kariery dzięki internetowi stają się coraz częstsze. Przykładem jest brytyjski zespół Arctic Monkeys. Umieszczając swoje piosenki w sieci, bez żadnej dodatkowej promocji i kontraktu płytowego zyskał popularność, która zapewniła mu - już po wydaniu tradycyjnej płyty - natychmiastowy awans na szczyt listy sprzedaży. Arctic Monkeys wystartowali niecały rok temu. Dziś zespół ma już status gwiazdy brytyjskiego rocka i odbywa triumfalną trasę po USA.

Czyżby i w Polsce internet stał się poważnym narzędziem w promocji nowych wykonawców? - W zespole od dawna dyskutujemy o sile i zasięgu tego medium - mówi Łuszczykiewicz. - Oczywiście na sukces "Rasiak Song" złożyło się wiele czynników: zbliżający się mundial, to że piosenka oparta jest na znanym motywie. Trudno mówić o robieniu kariery dzięki internetowi. W Polsce to chyba jeszcze nie ten moment. Ale być może przetarliśmy jakiś szlak.

Piosenkę "Rasiak Song" można znaleźć na www.superpuder.com

Czy Rasiak to dobry piłkarz?