O.Rydzyk: przebaczamy, prosimy o przebaczenie

- Jeżeli ktoś został dotknięty wypowiedziami u nas jednego spośród znanych polskich felietonistów, to jest nam bardzo przykro. Nikt nie miał zamiaru uczynić jakiejkolwiek i komukolwiek przykrości czy szkody - mówił dzisiaj w Radiu Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Nagrane oświadczenie ojca dyrektora od rana jest emitowane na falach toruńskiej rozgłośni. Redemptorysta odnosi się w nim do wyemitowanego na antenie Radia Maryja antysemickiego felietonu Stanisława Michalkiewicza, w którym użył on sformułowań "judajczkowie" i "przedsiębiorstwo Holocaust". Felieton został ostro skrytykowany m.in. przez wielu hierarchów Kościoła i Radę Etyki Mediów.

Ojciec Rydzyk tłumaczył dzisiaj słuchaczom: "Nastąpił w mediach liberalnych następny zmasowany atak udających obronę Kościoła i Polski na Radio Maryja. W atakach tych rozpowszechnia się jak zwykle bardzo poważne oszczerstwa od przestępstw finansowych, przez nieposłuszeństwo Kościołowi, uprawianie polityki, ksenofobię do antysemityzmu. W tej ostatniej kampanii posłużono się tekstem jednego z felietonistów, by na cały świat rozpuszczać wymienione oszczerstwa. A przy tym zarzucono nam język hitlerowski. W Radiu Maryja jest otwarty mikrofon, by móc prowadzić jak ludzie wolni dialog na tematy dotyczące całej rzeczywistości w której żyjemy, wypowiadający odpowiadają za wypowiedziane słowa. Nie możemy wprowadzać zniewolenia cenzurą czy autocenzurą."

W drugiej części swojego wystąpienia poprosił o przebaczenie "za błędy": "Jeżeli ktoś został dotknięty wypowiedziami u nas jednego spośród znanych polskich felietonistów, to jest nam bardzo przykro. Nikt nie miał zamiaru uczynić jakiejkolwiek i komukolwiek przykrości czy szkody. Szanujemy każdego człowieka niezależnie od narodowości, stanu, wieku, rasy czy religii. (...) Zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Życząc wszystkim, wielu łask, pokoju serca, spotkania w żywej wierze Zmartwychwstałego, przebaczamy wszystkim czyniącym nam zło, i również prosimy o przebaczenie naszych popełnionych błędów.

O. Rydzyk nie po raz pierwszy publicznie przeprasza za błędy swojej rozgłośni i "prosi o wybaczenie". Czynił to ostatnio w grudniu ub.r. podczas obchodów 14. rocznicy Radia Maryja.