Rada Europy w 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca

?Tym, którzy na poznańskich ulicach oddali życie, zdrowie i wolność w obronie praw człowieka i ludzkiej godności? Rada Europy oddała wczoraj hołd w specjalnej deklaracji

Dokument przyjęto z inicjatywy posła PiS Jana Filipa Libickiego podczas drugiej w tym roku sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (należy do niej 46 krajów). - 50. rocznica Poznańskiego Czerwca zasługuje na to, by upamiętnić ją na forum europejskim - mówi Libicki. - Choćby dlatego, że mniej więcej w tym samym czasie tworzyły się i umacniały zręby europejskich instytucji.

Pod deklaracją podpisało się już 27 parlamentarzystów z 11 krajów (poza Polską m.in. z Wielkiej Brytanii, Czech, Turcji) i czterech ugrupowań reprezentowanych w RE: konserwatystów (należą do nich posłowie PiS), liberałów, socjalistów i chrześcijańskich demokratów.

28 czerwca 1956 r. mieszkańcy Poznania protestowali przeciwko dyktaturze i gwałceniu praw człowieka przez komunistyczne władze. Stutysięczna demonstracja spotkała się z agresywną reakcją władz. Byli zabici i ranni. Poznański Czerwiec jest uznawany za jedno z pierwszych w powojennej Europie antykomunistycznych powstań.