Nowe gatunki zwierząt i roślin, w tym widocznego na zdjęciu pasikonika należącego do rodzaju Kingdonella, odkryli w Himalajach biolodzy z organizacji przyrodniczej Conservation International (CI).
Sfotografowana przez nich parka składa się z samiczki i samca. Ta pierwsza jest znacznie większa od swojego partnera, który rozsiadł się na jej grzbiecie i nie ma najmniejszego zamiaru opuścić tego wygodnego miejsca. Zdaniem badaczy samce, kiedy już raz wskoczą na plecy samiczce, nie schodzą z nich przez wiele godzin, a rekordziści trzymają się kurczowo swojej "dziewczyny" nawet przez jeden, dwa dni. Odganiają w ten sposób rywali, a także zniechęcają partnerkę do rozglądania się za zalotnikami. Ci dostają swoją szansę dopiero wtedy, gdy kochankom znudzi się ten krótkotrwały romans w mroźnym klimacie najwyższych gór świata (odkryty przez naukowców z CI gatunek potrafi przeżyć w skrajnie niskich temperaturach - pod tym względem jest rekordzistą wśród pasikoników).
Himalaje są jednym z 34 "gorących miejsc" na Ziemi, w których - według szacunków badaczy z CI - mieszka 75 proc. wszystkich zagrożonych gatunków ssaków, ptaków i gadów. W tych czułych punktach planety, łącznie zajmujących zaledwie 2,3 proc. jej powierzchni, żyje też połowa wszystkich gatunków roślin naczyniowych i 42 proc. gatunków lądowych kręgowców. Biolodzy z CI, jeśli tylko uda im się znaleźć sponsora, organizują wyprawy badawcze w te najcenniejsze, lecz bardzo słabo poznane regiony globu. Ekspedycję w Himalaje i góry południowo-wschodnich Chin sponsorowała firma Walt Disney Company.