Terapia dla tańczących niedźwiedzi

W Bułgarii kolejny tańczący niedźwiedź został przekazany do specjalnego ośrodka readaptacyjnego. Obecnie przebywa tam 20 misiów wykupionych od miejscowych Romów

Ośrodek znajduje się w pobliżu miejscowości Belica w górach Riła i zapewnia zwierzętom warunki zbliżone do naturalnych. Trafiają tam niedźwiedzie, które przez wiele lat były oprowadzane po ulicach miast i zmuszane do tańczenia przy dźwiękach instrumentu, przypominającego nasze gęśle. Trzymane były na uwięzi - na łańcuchu przymocowanym do kółka przetkniętego przez nozdrza.

Okrutny sposób tresury i traktowania zwierząt sprawiły, że organizacje pozarządowe, w tym fundacja znanej francuskiej aktorki Brigitte Bardot, sfinansowały budowę specjalnego przytułku dla niedźwiedzi i zaczęły je wykupywać od właścicieli. Zdołano również nakłonić władze do przyjęcia stosownych zakazów. Park dla niedźwiedzi został założony i jest prowadzony przez organizację Vier Pfoten/Vier Voeters, która od lat zajmuje się ochroną zwierząt w takich krajach jak Austria, Niemcy, Holandia, Bułgaria, Rumunia i Szwajcaria.

Obecnie w Bułgarii pozostały już tylko 4 zarejestrowane tańczące niedźwiedzie.