NFZ: więcej pieniędzy na profilaktykę

O 160 mln zł centrala NFZ postanowiła zwiększyć plan wydatków na ten rok. Większość pieniędzy - prawie 100 mln zł - będzie przeznaczona na profilaktykę. Priorytetem jest wykrywanie raka piersi i szyjki macicy, czyli mammografia i badania cytologiczne

Badania profilaktyczne były kontraktowane przez NFZ również w poprzednich dwóch latach i zawsze zostawały niewykorzystane pieniądze na ten cel. Nie dlatego, że nie było chętnych pacjentek. Wynikało to raczej ze złej organizacji i kiepskiej informacji, bo pacjentki nie wiedziały, do kogo i kiedy mogą się zgłaszać po skierowanie.

- W 2006 r. nie będzie finansowej bariery dostępu do badań. Z biernej postawy przechodzimy do czynnej - kobiety będą dostawać zaproszenia na badania - zapowiedział prezes NFZ Jerzy Miller.

NFZ sprawdził, gdzie najczęściej wyjeżdżają pacjenci, jeśli kurują się poza swoim województwem. Okazuje się, że chorzy z całego kraju najczęściej wybierają Mazowsze i Śląsk. Na Mazowsze rodzice przywożą dzieci głównie po to, by w Kajetanach wszczepiać im implanty ślimakowe lub leczyć skomplikowane schorzenia w Centrum Zdrowia Dziecka. Śląsk słynie z operacji serca i oczu.

W ubiegłym roku znacznie zwiększyła się migracja pacjentów szukających pomocy medycznej poza swoim województwem. I chociaż nie ma administracyjnych barier dla pacjentów, to problemy mają regiony, do których przyjeżdża najwięcej chorych. Ustawa o NFZ każe tak dzielić pieniądze na województwa, że idą one za pacjentami z dwuletnim opóźnieniem i np. w bieżącym roku do planu finansowego bierze się dane o migracji z 2004 r. Ministerstwo Zdrowia zamierza zmienić ustawę tak, by migracja mogła być uwzględniana w planach na bieżąco.