Plany obchodów rocznicy śmierci JPII w Polsce

We wszystkich kościołach w Polsce wierni obchodzą uroczyście pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II. W wielu miejscach Polacy zapalają znicze, gromadzą się także w miejscach, które stały się symbolami pontyfikatu polskiego Papieża

Uroczystości w Warszawie rozpoczną się o godzinie 15.00 odsłonięciem tablicy pamiątkowej przy Kościele Świętej Anny z napisem "Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie".

O godzinie 18:30 w Teatrze Wielkim odbędzie się koncert "Jan Paweł II In Memoriam". Będzie to msza żałobna Giuseppe Verdiego pod dyrekcją Placido Domingo. Koncert będzie transmitowany w programie 2 TVP oraz za pomocą telebimów ustawionych na Placu Piłsudskiego.

Na tym placu o 20 rozpocznie się czuwanie przed mszą świętą. Nabożeństwo pod przewodnictwem prymasa Józefa Glempa potrwa od 21 do 23. Mszę będą transmitować będą stacje TVP i TVN 24.

Główne krakowskie uroczystości to msza święta w Sanktuarium Maryjnym w Łagiewnikach i droga krzyżowa pod okno kurii. W godzinę odejścia papieża, o 21.37, zabrzmi Dzwon Zygmunta, a Kraków połączy się telemostem z Watykanem. Do zgromadzonych przed kurią przemówi Benedykt XVI. W przedpołudniowej mszy w Łagiewnikach odprawianej przez nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Józefa Kowalczyka biorą udział prezydent Lech Kaczyński i premier Kazimierz Marcinkiewicz.

W Wadowicach przez cały dzień odprawiane będą msze święte. Wierni będą śpiewać ulubione piosenki Jana Pawła II. Wieczorem odbędzie się droga krzyżowa i modlitwa pod Domem Jana Pawła II.

Na jasnej Górze w Częstochowie odbędzie się Jasnogórska Modlitwa ze Sługą Bożym Janem Pawłem II. Wieczorem w bazylice rozpocznie się "Koncert pamięci". Będzie to polska prapremiera "Requiem", kompozycji Giovanni Veneri z Włoch. O 21.00 na szczycie jasnogórskim rozpocznie się Apel Jasnogórski, po którym w uroczystej procesji wierni przejdą na wały jasnogórskie - pod pomnik papieża.

W Licheniu odbędzie się msza święta. O 21.37 pod pomnikiem papieża wszyscy zaśpiewają Barkę.

W Poznaniu zostanie odsłonięta i poświęcona tablica oraz kamień upamiętniający śmierć papieża. W centrum miasta na Placu Mickiewicza, gdzie w 1997 roku papież odprawił mszę, stanie ambulans w ramach ogólnopolskiej akcji zbiórki krwi "Miłość za miłość". Wieczorem Poznaniacy przejdą spod katedry pod pomnik Jana Pwała II.

W Gdańsku główne uroczystości odbędą się na Placu Solidarności. Ze świec i zniczy zostanie ułożony wielki napis: "JP II Pamiętamy!"

W Olsztynie o godz. 20.00 rozpocznie się czuwanie młodzieży, a o 21.37 arcybiskup Edmund Piszcz będzie modlił się o beatyfikację Ojca Świętego.

W Elblągu uroczystości rocznicowe rozpocznie o 20.00 spotkanie pod krzyżem papieskim w Parku Traugutta. Równolegle trwać będzie także msza święta w katedrze Św. Mikołaja. Następnie elblążanie przejdą pod pomnik Jana Pawła II. Tam zostaną odczytane fragmenty tekstów Papieża Polaka i obecnego papieża Benedykta 16.

W Ełku obchody pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II rozpocznie spektakl "Mesjasz". Przedstawienie zostanie wystawione pod gołym niebem na placu Jana Pawła II.

Mieszkańcy Szczecina pod pomnikiem Ojca Świętego odmówią modlitwę Anioł Pański. W Bazylice Archikatedralnej zostanie odśpiewane oratorium "Tu es Petrus" Zbigniewa Książka i Piotra Rubika z udziałem dwustu wykonawców. Dzięki specjalnemu nagłośnieniu koncertu będzie można wysłuchać na telebimach ustawionych przed Katedrą. Następnie spod Bazyliki Katedralnej wyruszy Marsz Światła. Wierni przejdą przez centrum miasta na Jasne Błonia pod pomnik Jana Pawła II.

Na całym Śląsku o godzinie 21.37 uruchomione zostaną syreny alarmowe. Sygnał ciągły, trwający 3 minuty ma skłonić mieszkańców regionu, zwłaszcza tych przemieszczających się, do refleksji.

W Kielcach na placu Jana Pawła II o 20.00 rozpocznie się msza święta w intencji beatyfikacji Jana Pawła II. W tym samym czasie na Karczówce modlić się będą harcerze , którzy w godzinę śmierci papieża zapalą ognisko. W Świętej Katarzynie zgromadzą się natomiast przewodnicy PTTK.

W Rzeszowie co godzinę z wieży ratuszowej rozbrzmiewa dziś "Barka" - ulubiona pieśń papieża. Melodię wykonał i nagrał pianista jazzowy Zbigniew Jakubek, profesor Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wieczorem odprawiona zostanie msza o beatyfikację Papieża Polaka, po jej zakończeniu odbędzie się procesja pod obelisk Jana Pawła 2 na papieskie błonia.

W Krośnie turyści wędrujący szlakami Jana Pawła II wejdą na górę Cergową, którą Ojciec święty obserwował z okna klasztoru ojców bernardynów podczas wizyty w Dukli 9 czerwca 1997 r.

Turyści o godz. 21.37 rozpalą na szczycie Cergowej Płomień Pamięci. Dla upamiętnienia wędrówek Jana Pawła II po Bieszczadach turyści zapalą także znicze na Tarnicy. Stoi tam krzyż papieski, wzniesiony ponad dwadzieścia lat temu przez rzeszowski oddział PTTK.