Apple ma już trzydzieści lat

1 kwietnia amerykańska spółka Apple Computer kończy 30 lat.

Firma założona w prima aprilis 1976 r. przez studentów Steve'a Jobsa i Steve'a Wozniaka stała się symbolem kalifornijskiej Krzemowej Doliny. Dzięki masowej popularyzacji w USA komputerów osobistych (model Apple II) w niespełna pięć lat przeszła drogę od garażowej spółki do giganta z listy "Fortune 500". W 1984 r., kiedy rynek komputerów osobistych powoli zaczął podbijać IBM i jego pecety, Apple dokonało kolejnej rewolucji - wprowadziło komputer z graficznym systemem operacyjnym i myszką. Kilka lat później ten pomysł podjął Microsoft i to jego Windows na pecetach zdominowały rynek.

Apple przez długie lata borykało się z problemami - malejący udział w rynku był efektem m.in. błędów w zarządzaniu. W połowie lat 90. sądzono już, że firma zbankrutuje.

Od upadku ocalił ją powrót założyciela Steve'a Jobsa i gruntowna zmiana strategii. Od końca lat 90. firma radykalnie zmieniła wzornictwo swoich komputerów (charakterystyczne kolorowe iMaki), ich system operacyjny, a w 2001 r. wprowadziła odtwarzacz muzyczny iPod, który dziś jest jednym z filarów firmy przynoszącym miliardowe wpływy. Od 2001 r. Apple sprzedało już 42 mln iPodów oraz ponad 1 mld cyfrowych piosenek w swoim internetowym sklepie iTunes. Udział spółki w rynku cyfrowej muzyki w sieci to ponad 80 proc., zdecydowanie dominuje też na rynku odtwarzaczy MP3. W światowym rynku komputerowym Apple ma dziś 3-4-proc. udział.