Obóz w Auschwitz być może zmieni nazwę

Rząd wystąpił do UNESCO o zmianę nazwy byłego obozu koncentracyjnego

Pismo do Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu przesłał na początku marca wicemister kultury Tomasz Merta. Prosi o zmianę nazwy miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako "Obóz Koncentracyjny Auschwitz". Proponowana nazwa to: "Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau".

- Z inicjatywą wyszedł minister spraw zagranicznych - mówi Merta.

Na listę UNESCO były obóz wpisany jest od 1979 r. Decyzje związane z obiektami z listy wymagają międzynarodowych uzgodnień.

Zmiana nazwy Auschwitz-Birkenau ma być jednym ze sposobów przeciwdziałania przekłamaniom pojawiającym się co jakiś czas w mediach światowych. Przykładem może być ostatni numer niemieckiego tygodnika "Der Spiegel", gdzie w artykule pojawia się określenie "polski obóz koncentracyjny".

- Stara nazwa utraciła swą czytelność, zawartość informacyjną, szczególnie dla młodego pokolenia. Nowa nazwa bardzo precyzyjnie odnosi to miejsce do reżimu nazistowskiego w Niemczech - tłumaczy wiceminister Merta. I dodaje: - Nie spodziewam się negatywnych reakcji na nową nazwę. Niemcy są dziś państwem, które nie boi się wziąć odpowiedzialności za historię.

Co z innymi pomnikami Zagłady podlegającymi samorządom? Sprawę ma rozwiązać przygotowywana ustawa o ich statusie. Według niej państwo przejmie wszystkie obiekty i ureguluje nazewnictwo.