Gdzie postawić granicę tolerancji w szkole?

Tematem wtorkowego programu ?Warto rozmawiać? w TVP 2 prowadzonego przez Jana Pospieszalskiego był problem stawiania granic tolerancji w szkołach.

Na początku programu Jan Pospieszalski powiedział z przejęciem: - Na lekcjach tolerancji i profilaktyki przeciw AIDS, które odbywają się w szkołach bez obecności nauczycieli i rodziców, pogadanki prowadzą gejowscy aktywiści. Może państwo chcecie dowiedzieć się tego, czego wasze dzieci już dowiedziały się w szkole? Ten program ze względu na swoją drastyczność jest przeznaczony tylko dla widzów dorosłych.

Zaczęło się jednak od sprawy maturzystki, która wystąpiła w rozbieranej sesji zdjęciowej dla "Playboya". Dyrektor liceum wyrzucił ją za to, mimo że była już pełnoletnia. Czy słusznie zrobił?

Dyskutanci szybko podzielili się na dwa obozy. Pedagog Aleksander Nalaskowski, publicyści Piotr Semka i Piotr Legutko oraz katolicka działaczka z portalu www.tolerancja.net Joanna Najfold byli zdania, że dyrektor ma prawo ukarać uczennicę za pokazywanie ciała w piśmie erotycznym, zaś socjolog Wojciech Sadurski i publicysta Kamil Sipowicz uważali, że dorosły uczeń poza szkołą może robić to, co uważa za stosowne.

Chwilę później temat rozmowy zmienił się gwałtownie, a wraz z nim temperatura w studiu. Puszczono materiał "Panoramy" na temat akcji w szkołach "Zjednoczeni przeciw AIDS". Jego autor stwierdził w komentarzu, że podczas pogadanek prowadzonych m.in. przez stowarzyszenie Kampania przeciw Homofobii jego działacze rozdają ulotki na temat technik homoseksualnych, a rodzice i nauczyciele nie mogą uczestniczyć w zajęciach. Wypowiadali się prowadzący zajęcia uczniowie, rodzice i urzędniczka miejska. Akcję w szkołach przerwano, zaś LPR skierowała sprawę do prokuratury.

- W Warszawie było podobnie - powiedział Pospieszalski. - Dyrektor liceum im. Rejtana odwołał "Dni tolerancji" z udziałem Roberta Biedronia z Kampanii przeciw Homofobii.

Głos zabrała Joanna Najfold: - Dlaczego o zagrożeniach związanych z HIV ma nauczać grupa najbardziej narażona na zakażenie? Przecież to tak, jakby kryminaliści prowadzili lekcje na temat prawa karnego.

- Pani się powinna wstydzić - skwitował to porównanie Sadurski.

Pospieszalski: - Co było w rozdawanych w szkole materiałach? Chciałbym, żeby zapoznali się z tym rodzice.

Na telebimie pojawiły się cytaty z ulotki: "Seks bezpieczny męsko-męski to wiele urozmaiconych technik obejmujących podniecające rozmowy; powierzchowne i głębokie pocałunki; pieszczoty, masaż; wzajemna masturbacja; wytrysk na skórę partnera".

Profesor prawa Marian Filar mówił z lekkim zażenowaniem: - Unikałbym takiej prostej technologii. Ona przecież przychodzi sama, z natury. Nie znaczy to, że młodzież w szkole nie powinna uczyć się o orientacjach płciowych.

Pospieszalski pokazał resztę ulotki: "Lizanie odbytu pod warunkiem, że w jego okolicach nie ma krwawień; zabawy obejmujące kontakt z moczem lub kałem (tu jednak istnieje ryzyko przeniesienia innych chorób; penetrowanie odbytu dłonią przy użyciu gumowej rękawiczki, ewentualnie prezerwatywy".

- To obrzydliwe - stwierdził Sadurski. - Nie można jednak tego mieszać z ideą spotkań z aktywistami gejowskimi, których celem jest walka z homofobią.

Oburzony był też Marian Filar: - Wypisywanie głupstw na ulotkach jest nie do obrony, ale co to ma wspólnego z tolerancją?

Wtedy Pospieszalski pokazał nagranie wypowiedzi Biedronia: "Dobrze byłoby, gdybyśmy w szkołach zaczęli mówić o seksie. Jeśli chodzi o tę konkretną ulotkę, to w żadnym razie nie była ona obsceniczna. Żeby dotrzeć do młodzieży, musimy mówić ich językiem. Żeby młodzież zapamiętała treść i później z niej skorzystała, język musi być atrakcyjny".

Jego wypowiedź skwitował Kamil Sipowicz: - Te ulotki nie nadają się do szkoły, ale do hardcore'owego klubu dla gejów. Kampania przeciw Homofobii powinna wysyłać do młodzieży kogoś mniej radykalnego, bo pan Biedroń nie walczy z homofobią, ale ją pogłębia.