Stocznia Gdańska w ręce japońskiego giganta?

Kolejny kandydat do przejęcia Stoczni Gdańskiej. Japoński gigant przemysłowo-bankowy Mitsui rozważa kupno jej akcji i podpisanie kontraktu na budowę statków do przewozu gazu ziemnego.

Kolejny kandydat do przejęcia Stoczni Gdańskiej. Japoński gigant przemysłowo-bankowy Mitsui rozważa kupno jej akcji i podpisanie kontraktu na budowę statków do przewozu gazu ziemnego.

Mitsui to jeden z największych koncernów w Japonii - z obrotami liczonymi w miliardach dolarów. Działa w wielu branżach: bankowej, drogowej, stoczniowej, samochodowej, ubezpieczeniach.

Zainteresowanie Japończyków Stocznią Gdańską potwierdza Paweł Brzezicki, doradca premiera ds. gospodarki morskiej i kandydat na prezesa SG (obecnie to stanowisko zajmuje tymczasowo Andrzej Jaworski). - Polski przedstawiciel Japończyków zapowiedział, że chce się przyjrzeć stoczni. Mitsui myśli o gdańskim zakładzie, bo jeszcze nie ma swoich stoczni w Europie.

Według proszącego o zachowanie anonimowości członka rady nadzorczej Stoczni Gdynia (która kontroluje stocznię w Gdańsku) Japończycy biorą pod uwagę zakupienie większościowego pakietu akcji gdańskiej firmy. - Zależy im na budowaniu zbiorników do przewozu gazu ziemnego lub całych gazowców - twierdzi nasz informator.

Nieoficjalnie mówi się, że Mitsui, kupując akcje stoczni, część udziałów oddałby pracownikom. Zadowolone są więc związki zawodowe. - Każdy inwestor, który dostarcza nowe technologie, jest dla stoczni dobry - mówi Roman Gałęzewski, szef rady nadzorczej Stoczni Gdańskiej i przewodniczący zakładowej "Solidarności". - Poza tym zależy nam na inwestorze, który zapewni rozwój stoczni w dłuższym okresie.

Przed tygodniem zainteresowanie zakupem akcji Stoczni Gdańskiej wyraziła państwowa Energa. To jednak rozwiązanie tymczasowe - energetyczny koncern nie chce bowiem być strategicznym inwestorem SG. Ta transakcja ma jedynie doprowadzić do szybkiego rozdzielenia trójmiejskich stoczni, co obiecało w kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość. Ostatecznym celem Energi jest odsprzedanie akcji firmie z branży stoczniowej.