Nowe polskie filmy w TVP

Już wkrótce zobaczymy ekranizację "S@motności w sieci", dwa filmy o pułkowniku Kuklińskim, serial Juliusza Machulskiego o Janie Nowaku-Jeziorańskim, nową wersję "Szatana z siódmej klasy", oraz kontynuacje "Gliny" i "Oficera".

Blisko finału są już cztery projekty, o których wiadomo, że będą miały zarówno wersję kinową, jak i serialową.

* "S@motność w sieci" Witolda Adamka to ekranizacja romansu Janusza L. Wiśniewskiego, z dwójką bohaterów po przejściach (Magdalena Cielecka i Andrzej Chyra), którzy komunikują się za pośrednictwem internetu. Zdjęcia kręcono m.in. w Paryżu, Berlinie i Nowym Orleanie. "To niedrogi film sprawiający wrażenie wystawnego" - mówi Krzysztof Gierat, szef Agencji Filmowej TVP.

* "Bezmiar sprawiedliwości" Wiesława Saniewskiego traktuje o młodym absolwencie prawa (Robert Olech), który bada sprawę sprzed lat: dziennikarz telewizyjny (Artur Żmijewski) został skazany na 25 lat za zabicie ciężarnej kochanki. Okazuje się, że przeoczono dowody wskazujące na jego niewinność. Film nawiązuje do prawdziwej historii, jaka rozegrała się we Wrocławiu.

* Kazimierz Tarnas porwał się na nową wersję "Szatana z siódmej klasy" Kornela Makuszyńskiego (poprzednia powstała w 1960 r.), o Adasiu Cisowskim (Bartosz Fajge) rozwiązującym zagadkę skarbu pozostawionego przez napoleońskiego żołnierza.

*"Co słonko widziało" Michała Rosy to trzy nowele o poszukiwaniu pieniędzy na współczesnym Śląsku: dziewczyna potrzebuje ich na wyjazd do Norwegii; małżeństwo w średnim wieku (Jadwiga Jankowska-Cieślak i Krzysztof Stroiński) na nowe zęby dla niej (własne wybiła sobie w wypadku), by mogła wybrać się na zjazd absolwentów swojego liceum; a młody chłopak na ścięcie drzewa, które zasłania mu widok z okna na grób matki.

TVP lubi kino

TVP dokłada się do budżetów wielu fabuł kinowych, gwarantując sobie prawo do ich emisji przed innymi stacjami telewizyjnymi. Kilka takich fabuł jest już na ukończeniu.

* "Palimpsest" Konrada Niewolskiego ("Symetria") opowiada o policjancie (Andrzej Chyra), który rozwiązuje zagadkę śmierci swego przyjaciela (Robert Gonera), samemu będąc w stanie psychicznego rozpadu.

* W "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego zaglądamy do klasztoru kamedułów, w którym trzech zakonników zaczyna intensywnie pachnieć: jeden czeremchą, drugi czereśnią, trzeci śliwą. Zakonne życie zakłóca przyjazd restauratorki malowideł (Grażyna Błęcka-Kolska) i jej małej córki, z którą zaprzyjaźnia się brat Zdrówko (Janusz Gajos).

* W "Statystach" Michała Kwiecińskiego ekipa Chińczyków kręci w Koninie film "Smutny wiatr w trzcinach", do którego zatrudnia miejscowych jako statystów (Chińczycy potrzebują ludzi o posępnych twarzach!). Kinga Preis jest tu tłumaczką z chińskiego.

* W "Z odzysku" Sławomira Fabickiego 19-letni bokser ze Śląska zakochuje się w starszej od siebie Ukraince. Żeby zapewnić jej (i jej 10-letniemu dziecku) prawo do legalnego pobytu w Polsce dorabia jako egzekutor długów.

* W "Placu Zbawiciela" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego małżeństwo z dwojgiem dzieci ma dostać mieszkanie, ale ich developer bankrutuje. Popadają w długi, męczą się w ciasnym mieszkaniu teściowej, która ma zły wpływ na syna...

* "Opowieści galicyjskie" Dariusza Jabłońskiego, wg Andrzeja Stasiuka, są pogodniejsze i trochę magiczne: doświadczony przez życie 30-latek (Czech Jiri Machacek z "Samotnych") porzuca miasto, by schronić się w górskim ustroniu.

Podoba się, ale...

Jest grupa projektów, które Agencja Filmowa już zaaprobowała, ale nie wiadomo jeszcze w 100 proc., czy któryś z programów TVP byłby zainteresowany ich emisją. To warunek, by TVP dorzuciła się do budżetu filmu.

* Dotyczy to np. "Benka" Roberta Glińskiego, komedii o młodym górniku, który bierze wysoką odprawę i postanawia spróbować innego życia.

* Bogusław Linda chce wyreżyserować "Jasne błękitne okna", o przyjaźni dwóch kobiet - jedna jest gwiazdą telenoweli, druga walczy z rakiem.

* W "Hani" Janusza Kamińskiego chłopiec wzięty na Boże Narodzenie przez pewne małżeństwo odmienia ich przeżywający kryzys związek.

* W "Lekcji pana Kuki" Dariusza Gajewskiego, wg powieści Radka Knappa, młody Waldemar wyrusza autobusem na saksy do Wiednia.

* W "Pawełku" Tomasza Wiszniewskiego 12-letni chłopak biegnie znad morza do Częstochowy, by wyprosić wyzdrowienie chorej matki. Towarzyszy mu 35-letni nauczyciel WF-u pragnący wyjść z alkoholizmu.

* W "Urwisku" Macieja Pieprzycy pięciu chłopaków popełnia świętokradztwo włamując się do kościoła. Jak przyjdzie im za to zapłacić?

Tematy, jak widać, są raczej smutne, więc agencja filmowa TVP przymierza się do ogłoszenia konkursu na scenariusz komedii.

Seriale w mundurach

Pod koniec marca ruszą zdjęcia do serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów" Adka Drabińskiego, wg szpiegowskiej powieści Bogusława Wołoszańskiego. W telewizji żartują, że trzeba będzie robić inne filmy z czasów II wojny światowej, by wykorzystać mundury i dekoracje z filmu Drabińskiego. Ale chyba nie z tego powodu szykowany jest serial Juliusza Machulskiego "Kurier z Warszawy", oparty na okupacyjnych wspomnieniach Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Realizację planuje się na przełom lat 2006-07.

Do lat 30. ubiegłego wieku cofnie się natomiast serial wg "Śmierci w Breslau" Marka Krajewskiego, o kryminalnym śledztwie w niemieckim Wrocławiu. Są chętni niemieccy koproducenci. Reżyserem będzie Filip Bajon.

2 razy Kukliński

Niezależnie od siebie powstają dwa filmy o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim.

"Gry wojenne" Dariusza Jabłońskiego to pełnometrażowy dokument (także w wersji serialowej), do którego zebrano ponad 100 godzin materiału - zarówno w Polsce, jak i w Rosji i Stanach. Jabłoński rozmawiał m.in. z marszałkiem Wiktorem Kulikowem.

Andrzej Trzos-Rastawiecki chce nakręcić fabułę "Zeznanie", o ostatnich dniach Kuklińskiego przed jego potajemnym wyjazdem z Polski w listopadzie 1981 r.

TVP tęskni za ciekawymi projektami biograficznymi. Wiadomo, że Marta Meszaros zabiega o realizację trzech odcinków o trzech miłościach Marii Skłodowskiej-Curie (Joanna Szczepkowska): młodzieńczej, małżeńskiej i dojrzałej.

TVP jest udziałowcem, razem z amerykańską CBS i włoską RAI, filmu Johna Kenta Harrisona "Jana Pawła II". Pokaże go w wersji serialowej.

Propozycji z zagranicy jest zresztą sporo. A to, by wejść w brytyjsko-niemiecki film o człowieku z Zachodu, który tak bardzo sympatyzował w latach 60. z komunistami, że aż postanowił przenieść się do NRD, a to by dołączyć się do nowej wersji "Wojny i pokoju", inicjowanej przez RAI.

Kto wie, może koprodukcją będzie "Post Mortem - Katyń" Andrzeja Wajdy, o trzech kobietach - matce, żonie i córce - nadaremnie czekających, w Krakowie w 1946 r., na powrót polskiego oficera z sowieckiej niewoli.

Trzy razy Pasikowski

Aż trzy całkowicie odmienne scenariusze złożył w TVP Władysław Pasikowski. Pierwszy do adaptacja "Stankiewicza" Eustachego Rylskiego, o rosyjskim oficerze, synu polskiego powstańca, który bije się z Czerwonymi na wojnie domowej w Rosji.

Drugi to "Maszyna losująca", cyniczna komedia o czwórce kumpli, którzy, wiedząc o ukrytym defekcie tytułowego urządzenia, chcą zgarnąć wielką kasę w lotto. W obsadzie pewnie Linda-Kondrat-Pazura-Lubaszenko.

Trzecim jest "Kadisz", nawiązujący pośrednio do wydarzeń w Jedwabnem. Jego bohater wraca ze Stanów w rodzinne strony, by odgrzebać gorzką wojenną historię z udziałem własnej rodziny.

Seriale - stare i nowe

Pasikowski miałby również reżyserować serial "Glina 2" (pracownicy Agencji właśnie czytają scenariusz), ciągle z Jerzym Radziwiłowiczem, Maciejem Stuhrem i Jackiem Braciakiem, o którym jego producent powiada, że poetyką przypomina nieco "Szósty zmysł" i "Hannibala Lectera".

Kryminalnych ciągów dalszych będzie więcej. Serial "Fałszerze: powrót Sfory" kręci Wojciech Wójcik. Tu okaże się, że postać grana przez Pawła Wilczaka, która w pierwszej części wydawała się już być trupem, wraca do życia.

"Oficerowie" Macieja Dejczera to kontynuacja "Oficera". Bohaterowie tego ostatniego są tu jednak na drugim planie. W centrum uwagi będzie natomiast młoda policjantka (Katarzyna Cynke) i jej przełożony (Cezary Pazura).

W planach są też i nowości. O nakręconym już "Mroku" Jacka Borcucha i Waldemara Krzystka, z Przemysławem Bluszczem i Bronisławem Cieślakiem (gra jakby porucznika Borewicza po latach), mówi się w telewizji, że umiejętnie wpisuje się konwencję dawnych Kobr.

Bohaterem "Determinatora" Mirosława Gronowskiego będzie odsunięty od wykonywania zawodu lekarz (Andrzej Zieliński), który dobiera się do skóry prowincjonalnej mafii.

A Maciej Żak zgłosił do TVP "Wesela polskie" - cztery odcinki o orkiestrze weselnej przygrywającej na imprezach w różnych miejscach i środowiskach.