Kim jest Madzia Buczek?

Cierpienie na ekranie telewizora zawsze poruszało i prowokowało skrajne opinie. Podobnie jest z Magdą Buczek, religijną twarzą Radia Maryja.

Jej sylwetkę obszernie przedstawia "Rzeczpospolita". Dziewczyna 6 marca skończyła 18 lat. Mimo tego ma mniej niż 100 cm wzrostu i waży tylko 15 kilogramów. Wszystko przez jej chorobę - wrodzoną łamliwość kości - na którą cierpi od urodzenia. Porusza się tylko na wózku i, jak mówi jej matka w "Naszym Dzienniku", "bardzo boli ją kręgosłup i trudno jej utrzymać głowę na brodzie". Pomimo tego na falach Radia Maryja i w TV TRWAM prowadzi modlitwy, których słucha 120 tysięcy osób. A od niedawna zna ją cała Polska.

Sprawa kalekiej dziewczyny stała się głośna, gdy Kazimiera Szczuka w programie Kuby Wojewódzkiego sparodiowała jej głos, który można usłyszeć, co tydzień w Radiu Maryja. Szczuka twierdzi, że nie wiedziała o chorobie Magdy i stwierdziła, że "publicznie nie wolno żartować z osób niepełnosprawnych". Sama Magda powiedział, jak pisze "Rz", że, "będzie się za Panią Szczukę modlić". Jednak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła ukarać telewizję Polsat, w której został wyemitowany program. Polsat może zapłacić nawet 500 tys. zł. kary.

Magda Buczek jest bardzo znana w kręgach słuchaczy Radia Maryja. Oprócz prowadzenia bardzo popularnej modlitwy jest także założycielką tzw. podwórkowych kółek różańcowych dzieci. "Madzia codziennie dostaje stertę listów" - pisze "Rz", bo do jej kółek w ponad 30 krajach należy 130 tys. dzieci.

Po wypowiedzi Szczuki postać Magdy stała się głośna na internetowych forach i blogach. "Rz" cytuje kilka opinii internautów o niepełnosprawnej dziewczynie. Autor blogu inkubator.blox.pl pisze: "Ona musiała przejść pranie mózgu. . Podwórkowe kółka różańcowe?[...]Nadaje z ekranu jak karabin tratatatatata w kółko to samo." Natomiast na forum prawica.net powstał list w obronie Magdy, wysłany później do TV Polsat. Podpisało się pod nim 300 osób.

Trudno powiedzieć, co o całym zamieszaniu myśli sama Buczek. Pelagia, matka Magdy, nie dopuszcza do dziewczyny dziennikarzy. "Wiele razy zawiodłyśmy się na rzetelności dziennikarzy, którzy szukali sensacji" - powiedziała Rz.