Kanada: masowe polowania na foki

Jak co roku w Kanadzie rozpoczynają się masowe polowania na foki grenlandzkie. Myśliwi będą mogli zabić 325 tys. tych zwierząt

Od 1987 r. można polować tylko na foki, które ukończyły 12. dzień życia (i nie mają już białego futra jak foczka na zdjęciu). Jednak obrońcy zwierząt, którzy jak co roku aktywnie starają się przeszkodzić w polowaniach, twierdzą, że zabijane są nawet tygodniowe maluchy. - To nieprawda - mówi Sheryl Fine z kanadyjskiego Departamentu Rybołówstwa. - Z naszych danych wynika, że 98 proc. zabijanych fok jest w wieku od trzech tygodni do trzech miesięcy.

Dlaczego Kanadyjczycy polują na foki? - Musimy ograniczyć ich liczebność - twierdzi minister rybołówstwa Loyola Hearn. - Ich liczba potroiła się od lat 70., osiągając 6 mln osobników. To za dużo. Musimy chronić populacje ryb, m.in. zagrożonego dorsza - dodaje minister. Kanadyjczycy twierdzą, że zabijają tylko tyle fok, ile muszą, by zachować równowagę między nimi a rybami. Foki na pewno nie wyginą, ich populacja jest zdrowa i pod dobrą kontrolą - przekonują.

Jednak dla wielu ludzi stawianie interesu człowieka nad focze życie jest nie do przyjęcia. W zeszłym miesiącu do kampanii potępiającej zabijanie fok włączył się Paul McCartney z żoną Heather. Para odwiedziła miejsca narodzin fok grenlandzkich na lodowych krach Zatoki św. Wawrzyńca we wschodniej Kanadzie. To zdenerwowało lokalnych rybaków. Z połowu m.in. dorszy żyje w tym kraju około 150 tys. osób.