Polskie autobusy podbijają Europę

Autobusy z Polski można już spotkać w wielu miastach Europy Zachodniej. W 2005 r. polskie fabryki wyprodukowały na eksport 1,9 tys. autobusów, o ponad jedną szóstą więcej niż rok wcześniej

W ciągu pięciu lat eksport autobusów z Polski zwiększył się pięciokrotnie - to jeden z największych sukcesów polskiej branży motoryzacyjnej. W 2001 r. polskie fabryki wyprodukowały 373 autobusy na eksport. W 2005 r. już 1 tys. 903 autobusy - informuje firma analityczna JMK. Najwięcej autobusów z Polski eksportują szwedzkie Volvo i niemiecki MAN. Volvo było liderem eksportu w 2005 r., podczas gdy przez dwa poprzednie lata ten laur zdobywał MAN. Dynamicznie rośnie też eksport autobusów polskiej firmy Solaris Bus & Coach, która z powodzeniem sprzedaje swoje pojazdy np. do Berlina, a także szwedzkiej Scanii, która eksportuje autobusy w ramach umów offsetowych za zakup w Finlandii transporterów opancerzonych Rosomak dla polskiej armii.

W 2005 r. fabryki w Polsce wyprodukowały 2 tys. 753 autobusy, o 8,4 proc. więcej niż rok wcześniej. To również zasługa eksportu, gdyż na krajowym rynku sprzedaż nowych autobusów była o 24 sztuki mniejsza niż rok wcześniej. Szczególnie źle było z autobusami międzymiastowymi - ich sprzedaż spadła o 151 sztuk (28 proc.) w stosunku do 2004 r. PKS-om pasażerów odbierają używane samochody osobowe sprowadzane żywiołowo od chwili wejścia Polski do UE. Jakiś czas temu firma JMK oceniała, że w Polsce należy sprzedawać ok. 1,5 tys. nowych autobusów rocznie, aby zastąpić pojazdy, które powinny być wycofane z eksploatacji. Na razie sprzedaż nowych autobusów w Polsce jest więc co najmniej o jedną trzecią za mała.