Przegląd rewolucyjny

Jutro we Wrocławiu rozpoczyna się XXVII Przegląd Piosenki Aktorskiej - edycja przełomowa, a nawet rewolucyjna

Na wrocławskich scenach w ciągu dziesięciu dni zaprezentują się wykonawcy z Polski i zagranicy - aktorzy, piosenkarze, tancerze, kabarety, zespoły rockowe, nawet hiphopowcy.

W tym roku szacowna impreza zmieniła swego organizatora - miasto powierzyło jej przygotowanie Teatrowi Muzycznemu "Capitol". Jego dyrektor Wojciech Kościelniak zmienił formułę festiwalu.

Po raz pierwszy dla wszystkich, w tym dla amatorów, został otwarty Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Oprócz nurtu głównego niezależnie wystartują także nurty OFF i Happening, w ramach których m.in. poeta Michał Zabłocki będzie wyświetlał swoje wiersze na wrocławskich kamienicach, hiphopowy Kanał Audytywny będzie koncertował wraz z mieszkańcami w autobusie jeżdżącym po ulicach miasta, a Cezary Studniak z Tymonem Tymańskim zaprezentują swój autorski show.

Już w piątek nurt główny PPA zainicjuje szeroko komentowany od roku spektakl "12 Ławek" w hiphopowej konwencji przedstawiający życie i problemy dzisiejszych nastolatków. Specjalnie na przegląd zespół Pogodno przygotował rock-operę, a swój projekt "Powstanie Warszawskie", okrzyknięty muzycznym wydarzeniem ubiegłego roku, zaprezentuje rockowa grupa Lao Che. Komplety biletów sprzedano na dwa występy kabaretu Mumio, dużym zainteresowaniem cieszy się także koncert Wrzeszczących Facetów z Finlandii - chóru, który nie śpiewa, ale wykrzykuje m.in. marsze patriotyczne, fragmenty prawa międzynarodowego, hymny i piosenki dziecięce.

Zwyczajem wrocławskiego festiwalu są recitale - w tym roku swoją "Miastomanię" zaprezentuje Maria Peszek, a z autorskim repertuarem przyjedzie francuski wokalista Arthur H. okrzyknięty następcą Jacques'a Brela.

W Koncercie Finałowym poświęconym Kalinie Jędrusik wystąpią m.in. Jolanta Fraszyńska, Katarzyna Groniec, Anna Maria Jopek, Maciej Maleńczuk i Zbigniew Zamachowski. Tegoroczny Koncert Galowy zatytułowany "Hotel Pod Różami" to już hołd oddany poetom polskiej piosenki.

Gwiazdą tegorocznego przeglądu będzie Laurie Anderson, prywatnie partnerka życiowa Lou Reeda, przy tym podobnie jak on jedna z ikon nowojorskiej awangardy. Anderson to wokalistka i poetka udzielająca się także w życiu teatralnym i plastycznym. Przygotowuje happeningi, instalacje multimedialne oraz przedstawienia, w których równorzędnym elementem zawsze jest jej muzyka. To kobieta renesansu, która od lat próbuje otworzyć nowe horyzonty sztuki, dlatego też jej działania artystyczne zawsze rodziły się na peryferiach komercyjnego mainstreamu i nigdy nie były skierowane do masowego odbiorcy. Niedzielny koncert w Teatrze Polskim we Wrocławiu będzie jej pierwszym w Polsce oraz w ogóle w Europie Wschodniej. Przyjedzie z jednym z ostatnich projektów, przygotowanych we współpracy z... amerykańską agencją kosmiczną NASA!

Tegoroczny Przegląd Piosenki Aktorskiej to w sumie 43 różne wydarzenia, spektakle i koncerty na kilkunastu wrocławskich scenach - teatralnych, ulicznych i klubowych. Czy głębokie zmiany na festiwalu rzeczywiście były potrzebne i czy przeznaczony na niego rekordowy trzymilionowy budżet okaże się wart nowej formuły? Przekonamy się już w najbliższych dniach.