Ziemia na kursie niszczycielskiej asteroidy

Astronomowie znaleźli asteroidę, która 4 maja 2102 r. może zderzyć się z Ziemią. Oceniają, że prawdopodobieństwo takiego kataklizmu wynosi aż jeden do 1000!

Odkryta półtora roku temu asteroida 2004 VD17 znalazła się na czele listy obiektów kosmicznych zagrażających naszej planecie. Tuż za nią plasuje się 300-metrowa Apophis, która 13 kwietnia 2029 r. przeleci bardzo blisko Ziemi i będzie świetnie widoczna gołym okiem. Astronomowie ocenili, że w 2036 r. Apophis z prawdopodobieństwem jeden do 5 tys. może uderzyć w Ziemię.

Niedawno odkryta 2004 VD17 ma średnicę 500 m i masę prawie miliarda ton. Jest za mała, by jej ewentualny upadek spowodował globalne zniszczenie. Jednak gdyby np. spadła na Polskę, ślad by po nas nie pozostał. Jej zderzenie z Ziemią wyzwoliłoby energię zbliżoną do wybuchu 10 tys. megaton trotylu. Podobną siłę zniszczenia mają wszystkie zbudowane przez ludzi ładunki nuklearne razem wzięte.

Astronomowie uspokajają, że po dokładniejszych obliczeniach może okazać się, że ryzyko zderzenia asteroidy z naszą planetą jest mniejsze. - Poza tym w razie czego mamy całe stulecie na podjęcie działań obronnych - mówi David Morrison z NASA. - Moglibyśmy np. spróbować zepchnąć asteroidę na inną, bardziej oddaloną od Ziemi orbitę.

Astreoida