Benedykt XVI: jestem szczęśliwy, że jadę do Polski

- Jestem bardzo szczęśliwy, że pojadę do ojczyzny wielkiego umiłowanego papieża - mówił w piątek Benedykt XVI . Od dziennikarzy polskiej sekcji Radia Watykańskiego papież otrzymał płytę ze swoimi wystąpieniami po polsku

- Znam Wadowice i z radością wrócę do miejsca, gdzie urodził się wielki i umiłowany papież, by przypomnieć tę wielką postać i by spotkać się z narodem polskim, który w trudnych czasach ukazał moc swej wiary, będąc przykładem dla całej Europy - mówił papież w wywiadzie dla polskiej sekcji Radia Watykańskiego.

Papież odwiedził Radio z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia stacji. W redakcji najpierw udał się do studia imienia kardynała Karola Wojtyły. Jest tam specjalna tablica ku czci polskiego papieża, który jeszcze jako kardynał w latach 1962-78 udzielił w nim kilkudziesięciu wywiadów.

Po prelekcji dla słuchaczy watykańskiej rozgłośni, w której opowiadał o misji środków masowego przekazu, Benedykt XVI przez kilkadziesiąt minut chodził po radiowych korytarzach i odwiedzał poszczególne sekcje językowe. Pobłogosławił między innymi dziennikarzy redakcji ukraińskiej, białoruskiej i rosyjskiej.

Polscy dziennikarze podziękowali papieżowi za wysiłek mówienia po polsku. - Staram się - odparł Benedykt XVI i z uśmiechem przyjął dwie płyty kompaktowe ze swoimi wypowiedziami po polsku. Nazwa płyty "Bene detto in polacco" jest kalamburem. Oznacza: "Dobrze powiedziane po polsku", lecz jednocześnie przypomina włoską wersję imienia papieża - Benedetto.

Jak wynika z danych na płycie, od początku swego pontyfikatu 27 kwietnia ub.r. Benedykt XVI przemawiał już po polsku przez 38 minut, przede wszystkim podczas audiencji generalnych i na zakończenie modlitwy Anioł Pański.