Świątynia z posągami Ramzesa znaleziona w Kairze

Fragmenty świątyni boga słońca z czasów faraona Ramzesa II, który rządził Egiptem w latach 1270-1213 p.n.e., odnaleźli w jednej z peryferyjnych dzielnic Kairu archeolodzy ze wspólnej niemiecko-egipskiej misji badawczej

Ruiny budowli odkryto w miejscu, gdzie niegdyś znajdowało się starożytne miasto Heliopolis, jedno z ważniejszych i bardziej tajemniczych miejsc w starożytnym imperium nad Nilem. Przez tysiące lat w Heliopolis czczono Re - jednego z głównych bogów egipskiego panteonu.

Wśród obiektów znalezionych przez naukowców są dwa posągi prawdopodobnie wyobrażające Ramzesa II, w tym jeden ważący około 5 ton i wykonany z różowego granitu. Odsłonięto również posadzkę z zielonych kamiennych płyt, która mimo upływu ponad 3 tys. lat, dobrze się zachowała - poinformował Zahi Hawass, dyrektor egipskiej Najwyższej Rady Starożytności. Budowlę wykopano pod jednym z popularniejszych kairskich placów targowych. - Przeniesiemy suk, by móc kontynuować badania. Heliopolis zostało niemal doszczętnie zniszczone i splądrowane, więc każde odkrycie na tym terenie jest dla nas cenne - zapowiada Hawass.