Adam Michnik laureatem nagrody Dan Davida

Fundacja Dan Davida założona przez izraelskiego fotografika i filantropa oraz francuskie ministerstwo kultury ogłosiły wczoraj laureatów prestiżowej nagrody, która promuje ?projekty, idee i działania służące budowie lepszego świata?.

Adama Michnika nagrodzono w kategorii "Teraźniejszość", przeznaczonej dla dziennikarzy, którzy bronią wolności i niezależności prasy. Jury nagrody pisze w uzasadnieniu, że dostał ją "za odważne zaangażowanie się w czasie rozpadu bloku radzieckiego i wyzwolenia Europy Wschodniej".

Oprócz Michnika nagrodę odbiorą Włoch Magdi Allam, zastępca redaktora naczelnego "Corriere della Sera", Monica Gonzalez z Chile, reporter śledczy, i Goenawan Mohamad z Indonezji, poeta, dziennikarz i działacz niezależnej prasy. Nagrodzono też dwóch naukowców zasłużonych w walce z rakiem dr. Johna Mendelsona z uniwersytetu w Teksasie i dr. Josepha Schlessingera z Yale. Za projekt "Jedwabna Droga" wyróżniony został wiolonczelista Yo Yo Ma.

Między laureatów zostanie podzielone 3 mln dol. Tradycją nagrody jest, by laureaci oferowali 10 proc. jej wartości na stypendia naukowe.

W jury zasiadają - oprócz jej fundatora - m.in. Henry Kissinger, francuska historyk Helene Carrere d'Encausse i prezes amerykańskiej akademii nauk Bruce Alberts. Wręczenie nagród odbędzie się 21 maja w Tel Awiwie.