W telewizji pokażą: Reggae - styl życia z Jamajki

Reggae to dla jednych tylko muzyka - wesoła, taneczna, idealna pożywka dla letnich przebojów. Dla innych to przekaz - filozofia, sposób na życie. Jednych i drugich z pewnością zainteresuje dzisiejszy blok programów o reggae w TVP Kultura

Całe sobotnie popołudnie i wieczór poświęcone będą muzyce rodem z Jamajki. Nie może zabraknąć sylwetki największej gwiazdy reggae Boba Marleya. Film "Rebel Music" (godz. 21) próbuje w 80 minut opisać fenomen wielkiego muzycznego buntownika. Rozmowy z jego kobietami (m.in. z żoną Ritą) pozwalają zaś spojrzeć na muzyka od nietypowej strony.

Jedną z najciekawszych grup czerpiących z reggae są The Skatalites. Uznawani za twórców ska-jazzu na rodzinnej Jamajce byli gwiazdami już w połowie lat 60. Wywarli wielki wpływ na rodzącą się dopiero scenę reggae. Reaktywowali się w roku 1983. Od tego czasu wciąż grają, a każdy ich koncert to wydarzenie. Przekonać się o tym mogli polscy fani - jesienią ubiegłego roku zespół zagrał w Warszawie. Zapis tego koncertu zobaczymy o godz. 19.10.

U nas muzyka z Jamajki zawitała dobre ćwierć wieku temu. W studiu TVP Kultura pojawią się pionierzy polskiego reggae: Robert Brylewski (m.in. Izrael), Jarosław "Jarex" Kowalczyk (Bakshish) i Sławomir Gołaszewski, główny teoretyk i duchowy ojciec środowiska. Zobaczymy film "Kaman" (godz. 17) - jego bohater Krzysztof Kłosowicz to założyciel Miki Mauzoleum, jednej z pierwszych polskich grup reggae. O najważniejszej i najbardziej udanej próbie połączenia reggae z Polski i Jamajki przekonamy się, oglądając koncert "Rastamani i górale" (godz. 18). Zarejestrowany ponad dziesięć lat temu robi wielkie wrażenie i dziś. Nic dziwnego: miks korzennego reggae grupy Twinkle Brothers i tatrzańskiego folkloru góralskiej kapeli Trebunie Tutki to jeden z najoryginalniejszych pomysłów w historii world music.

Ale polskie reggae to nie tylko historia. By się o tym przekonać, wystarczy posłuchać wydanej właśnie płyty "Far Away From Jamaica". Wśród 15 premierowych piosenek w zasadzie nie ma słabych. A grają zarówno starzy wyjadacze, jak i debiutanci - wszyscy udowadniają, że muzyka serc jest dziś w naszym kraju co najmniej równie silna jak w legendarnych latach 80. Wydawca tej płyty, szef bardzo zasłużonej dla polskiego reggae oficyny W Moich Oczach Sławek Pakos, to kolejny gość dyskusji na antenie TVP Kultura. Poprowadzi ją Max Cegielski. Pojawią się też m.in.: Mirosław Maken Dzięciołowski z sound systemu Joint Venture, Jarosław Hejenkowski (autor "Encyklopedii Polskiego Reggae") i Pablopavo, wokalista Vavamuffin.