Jak poznać, że szatan cię dręczy? - wywiad z egzorcystą

Witold Szabłowski: Jak się zostaje egzorcystą?

Ks. Jan Szymborski: Jest to decyzja biskupa. Ja zostałem mianowany razem z jeszcze jednym księdzem, Andrzejem Grefkowiczem, w 1999. Wtedy byliśmy pierwsi w diecezji warszawskiej. Dziś jest nas czterech.

Czy to trudna praca?

Wszystko zależy, jak się ktoś chce angażować. Jeśli chce na pół gwizdka, to może nie być ciężka. Jeśli jednak ktoś się całkowicie oddaje, jest to bardzo trudne. Głównie przez liczbę osób, które takiej pomocy wymagają.

Czy ta liczba rośnie?

Tak, i to szybko. Szatan zawsze działał przeciw Bogu, ale ten świat duchów ostatnio się uaktywnił strasznie. Zawsze jako kapłan byłem nastawiony na pomoc ludziom, którzy są kuszeni. Dziś obok kuszenia coraz częściej pojawia się dręczenie.

Jak to się objawia?

Na przykład przez choroby i zjawiska odczuwania choroby. Mogą to być przeróżne bóle, choć lekarz mówi, że wszystko jest dobrze. Może też być słabość: człowiek się będzie czuł wypluty z mocy, jakby w ogóle nie miał siły do działania. Rozsądek każe spytać lekarza. Ten robi rentgena, USG i stwierdza, że wszystko jest dobrze. To skąd ból?! Tych dolegliwości jest dziś moc. Szatan może też atakować naszą psychikę. Najgorsze są różne lęki, a także poczucie bezsensu życia. Szatan psuje też relacje międzyosobowe. Działa trochę jak głuchy telefon: co innego mąż mówi, co innego słyszy żona.

Czemu szatan to robi?

To przez nienawiść do ludzi i Boga. Ale też przez zazdrość. Szatan zazdrości człowiekowi jego pozycji. Zazdrości też ciała. Nie mieć ciała to pewna niewygoda, choć oczywiście ono daje się czasem we znaki.

Kto jest szczególnie narażony na działanie szatana?

To się łączy z odchodzeniem od Boga. Człowiek bez Boga zaczyna się lękać o swoją przyszłość. Szuka informacji. Pojawia się wróżbiarstwo i inne niepotrzebne praktyki. To wszystko otwiera nas na działanie sił, których nie znamy, a które mogą być nam wrogie.

Jak się ustrzec?

Człowiek powinien kierować się rozsądkiem i bożym objawieniem. Trzeba ufać Bogu. I tyle.