Rosja chce budować bazy wojskowe na Białorusi

Rosyjski MON chce zbudować bazę lotniczą na Białorusi. Według mediów baza może się znaleźć w Baranowiczach, 150 km od polskiej granicy

- Zamierzamy utworzyć bazę lotniczą na Białorusi - poinformował gen. Władimir Michajłow, dowódca sił powietrznych Rosji. Michajłow nie ujawnił, gdzie miałaby się znaleźć baza. Ich prawdopodobną lokalizację zdradził za to "Niezawisimej Gaziecie" były szef sił powietrznych Rosji gen. Piotr Dejniekin.

- W Baranowiczach znajduje się dobre lotnisko. Prócz dobrej bazy remontowej rozmieszczone jest tam również znaczące ugrupowanie sił obrony przeciwlotniczej - uważa generał. Jego zdaniem dzięki tej bazie rosyjskie samoloty otrzymają niezawodną osłonę przed ewentualnymi uderzeniami sił powietrznych NATO, stacjonujących w Polsce i krajach bałtyckich.

"Baza lotnicza na Białorusi to pierwsza od wielu lat akcja Moskwy stwarzająca zagrożenie dla państw zachodnich" - pisze "Niezawisimaja". "Na byłych sowieckich lotniskach dyżurują samoloty armii krajów Europy Zachodniej, umieszczono tam stacje radiolokacyjne. Polska zaproponowała USA utworzenie na swoim terytorium bazy obrony przeciwrakietowej; miały miejsce rozmowy o przeniesieniu z Niemiec na jej terytorium czterech baz amerykańskich. Rosja podjęła kontrposunięcia" - wyjaśnia moskiewski dziennik.

Rosja ma dwie bazy lotnicze za granicą, w Kirgizji i Armenii. Z Białorusią i kilkoma innymi państwami łączy ją sojusz wojskowy. Ponadto Rosja i Białoruś jeszcze w latach 90. podpisały szereg umów o współpracy wojskowej. Gdy Łukaszenko w 1994 r. doszedł do władzy, integrację wojskową tylko wzmocnił.

W praktyce Rosja traktuje Białoruś jako część własnego terytorium strategicznego. Posiada też węzeł łączności Floty Bałtyckiej w Wilejce oraz stację radiolokacyjną w Hancewiczach, właśnie w pobliżu Baranowicz.