Szczerbaty jak Polak. Dentyści podnoszą alarm

Mamy już "becikowe", teraz lekarze apelują o "szczotkowe"! Wstrząśnięci fatalnym stanem zębów u Polaków dentyści przekonują rząd, by rozdawał dzieciom za darmo pastę z fluorem i szczoteczki.

Dentystów dobił nowy raport przygotowany przez naukowców zWarszawy i Łodzi. 87 proc. sześciolatków ma próchnicę. Nim dorosną, połowa straci co najmniej jeden prawdziwy ząb. Do emerytury wypadną im wszystkie!

Najgorzej jest w Kujawsko-Pomorskiem, Mazowieckiem i Dolnośląskiem: na 100 sześciolatków tylko sześć ma zdrowe zęby. Wszystko przez słabość do słodyczy i gazowanych napojów, niechęć do wizyt u dentysty, a także - niestety - często brak pieniędzy na leczenie. Naukowcy przekonują, że stawką w walce z próchnicą jest nie tylko kariera tych dzieci, w której pomaga piękny uśmiech, i nie tylko szczęście w miłości, o które łatwiej bez przykrego zapachu z ust.

- Stawka jest większa. Jeśli nie wyleczymy zębów najmłodszemu pokoleniu, wyrośnie nam schorowana generacja - alarmuje prof. Ryszard Majkowski z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. -Nieleczona próchnica prowadzi do poważnych schorzeń: reumatyzmu, zapalenia mięśnia sercowego, nerek, tęczówki oka czy żył.

Jak uchronić nasze dzieci przed chorobą? Dentyści mają pomysł tak prosty i znany, że aż trudno uwierzyć, że rząd o nim zapomniał. Po pierwsze: filmy edukacyjne inauka szczotkowania w szkołach i przedszkolach pod okiem nauczycieli. Po drugie: ułatwić dzieciom darmową opiekę dentystyczną - przywrócić gabinety dentystyczne w szkołach. Po trzecie: "szczotkowe" dla najuboższych - fundować wielodzietnym rodzinom szczoteczki i pastę z fluorem. - To byłoby takie kolejne "becikowe" -podpowiada prof. Maria Wierzbicka z warszawskiej Akademii Medycznej.

Wczoraj program walki z próchnicą trafił na biurko ministra zdrowia. Profesor Majkowski liczy na poparcie: - Prof. Zbigniew Religa jako kardiolog wie, jakie piekielne są chore zęby.

Jak często chodzisz z dzieckiem do dentysty?