Sposoby na pijanych kierowców

Jazda pod wpływem alkoholu to oczywiście przestępstwo, ale również szczyt nieodpowiedzialności i kompletnej głupoty. Pijany za kółkiem jest zagrożeniem dla innych kierowców i dla własnych pasażerów. Śmiertelnym zagrożeniem.

W zeszłym tygodniu skazano na 13 lat więzienia kierowcę, który prowadząc pod wpływem alkoholu zabił cztery osoby. Kilka dni temu policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę, odebrali mu prawo jazdy, a auto odholowali. Jego samego natomiast zwolnili, bo obiecał, że pójdzie wytrzeźwieć. Słowa nie dotrzymał - po opuszczeniu komisariatu ukradł "malucha" i rozbijał się nim po mieście.

Co zrobić z takimi delikwentami?

Sądy rzadko wydają wysokie wyroki za prowadzenie po pijanemu. Lokalne komendy policji postanowiły więc na własną rękę uprzykrzyć życie takim kierowcom. Skazani bardzo często chcą ukryć przed rodziną czy znajomymi, że zostali przyłapani na prowadzeniu po pijanemu. I tę ich słabość stara się wykorzystać policja:

* Komendant wojewódzki policji w Szczecinie zwrócił się do gazet z prośbą o bezpłatne drukowanie wyroków wydanych na pijanych kierowców.

* Policja na Dolnym Śląsku po otrzymaniu zgody od prokuratury publikuje zdjęcia osób zatrzymanych za prowadzenie pod wpływem alkoholu.

* Stołeczna komenda na swojej stronie www.policja.waw.pl zaczęła zamieszczać kopie wyroków dla nietrzeźwych kierowców z wymienieniem ich imienia i nazwiska.

* W Bytomiu natomiast zatrzymany ma do czasu rozprawy codziennie o godzinie 20-tej meldować się na komendzie.

Co mówi prawo

Aktualnie w Polsce za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu (0,2 - 0,5 promila) kierowca ukarany może zostać grzywną od 50 do 5 000 zł i zatrzymaniem prawa jazdy na okres od sześciu miesięcy do trzech lat.

Jazda przy zawartości alkoholu we krwi przekraczającej 0,5 promila może skończyć się dwuletnim więzieniem i grzywną.

Karę ponieść może jednak nie tylko kierowca. Polskie prawo przewiduje również skazanie pasażera, za przyzwolenie na popełnienie przestępstwa (czyli prowadzenie w stanie nietrzeźwym). To właśnie ten przepis kodeksu karnego mają zamiar jak najczęściej wykorzystywać dolnośląscy policjanci. Problemem jest bowiem masa pijanych kierowców na drogach, ale też bierna postawa ich znajomych. O ile niemal każdy potępia prowadzenie pod wpływem alkoholu, to rzadziej spotyka się przypadki np. zabrania kluczyków temu, kto po kilku piwach próbuje usiąść za kółkiem.

Jak z problemem pijanych kierowców radzą sobie w innych krajach?

W Albanii, Estonii, na Cyprze, Litwie, Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech zabronione są nawet śladowe ilości alkoholu we krwi. Na drugim biegunie w Europie leżą Włochy, Wielka Brytania, Szwajcaria, Rumunia, Luksemburg, Lichtenstein, gdzie dopuszcza się aż 0,8 promila alkoholu we krwi. (źródło: www.szkolajazdyrenault.com.pl , www.alkomat.pl)

W Japonii karany jest nie tylko kierowca, ale i pasażer. Jazda pod wpływem alkoholu w Holandii traktowana jest od razu jako przestępstwo, a nie wykroczenie. W przypadku gdy alkomat wykazał ponad 2,36 promili sąd oprócz kary pozbawienia wolności jest władny nakazać prace społeczne. Dodatkowo kierowca może zostać wysłany na trzydniowy kurs o skutkach prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwym. Jego koszt - 500 euro - pokrywa oczywiście skazany.

W Stanach Zjednoczonych sąd oprócz wymierzenia dotkliwych kar finansowych i więzienia osobie, która prowadziła auto pod wpływem alkoholu, może wydać nakaz wizyty w prosektorium, gdzie zobaczy ofiary wypadków.

Obalanie mitów

Wiele osób uważa, że szybciej wytrzeźwieje gdy:

- napije się kawy,

- wyjdzie na świeże powietrze,

- więcej zje,

- wypoci się.

Niektórzy uważają też, że obfitsza tusza uchroni ich przed działaniem alkoholu. Żadna z tych teorii nie jest prawdziwa, bo większość wymienionych czynników nie wpływa na szybsze strawienie alkoholu. Jedynie poprzez pocenie organizm jest w stanie pozbyć się alkoholu, ale niewielkiej ilości (10%). To stanowczo zbyt mało, by z czystym sumieniem zasiąść za kierownicą.

Zlicytowanie samochodu? Dożywotnie odebranie prawa jazdy? Prace społeczne? Długoletnia kara więzienia? Częstsze karanie przez sądy? Co według Ciebie okaże się najlepszym straszakiem przed wsiadaniem za kółko po alkoholu?

Czy zdarza Ci się prowadzić samochód pod wpływem alkoholu?