Boli, gdy tatuś się boi

Towarzystwo przestraszonego partnera może znacznie nasilać bóle poporodowe u młodych matek, które poddały się cesarskiemu cięciu

Zabieg ten będący alternatywą dla naturalnego porodu jest obecnie wykonywany w szpitalach coraz częściej. Ponieważ operacja przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym, kobieta nie doświadcza praktycznie żadnego bólu podczas porodu. Jednak potem świeżo upieczona matka musi się oszczędzać, np. nie nosić ciężkich rzeczy. W tym okresie mogą też pojawić się bóle podbrzusza.

Brytyjscy naukowcy zbadali 61 kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie i które zdecydowały się na astystę partnera. Naukowcy sprawdzali emocje towarzyszące obojgu rodzicom przed porodem, w jego trakcie i po nim. Oceniono też poziom bólu odczuwanego przez kobiety.

Okazało się, że nadmierny strach przyszłych ojców wiązał się ze wzrostem negatywnych emocji u kobiet w czasie operacji, a także większymi bólami po zabiegu. - Bóle poporodowe mogą spowalniać powrót do zdrowia i źle wpływać na noworodka- zauważają badacze. Dodają, że osoba towarzysząca młodej mamie powinna być silna psychicznie i odporna - tylko taki partner naprawdę pomoże na sali porodowej.