Poradnik prawny. Jak uzyskać odszkodowanie

Dwaj doświadczeni adwokaci Szymon Byczko i Artur Kmieciak poruszeni rozmiarami tragedii w Katowicach przygotowali poradnik dla ofiar i ich rodzin. Zdaniem prawników rodziny ofiar tragedii będą mogły odebrać gigantyczne odszkodowania sięgające 100 tys. zł i więcej.

1. Zgłaszamy nasze żądania jak najszybciej i nie czekamy z tym na wynik postępowania karnego. Bez względu na jego wynik poszkodowanym przysługuje wiele roszczeń jak: odszkodowanie, renta czy zadośćuczynienie.

2. Wszystkie sprawy związane z odszkodowaniem załatwiamy w formie pisemnej.

3. Czytamy wszystko to, co nam dają do podpisania, puste miejsca zakreślamy, żeby uniemożliwić dopisywanie czegokolwiek.

4. Uważamy, kogo upoważniamy do prowadzenia naszej sprawy. Nie powierzamy sprawy pośrednikom. Nie upoważniamy nikogo do odbioru za nas odszkodowania.

5. Nie sprzedajemy nikomu prawa do odszkodowania, bo dostaniemy tylko ułamek tego, co nam się należy.

6. W żadnym miejscu i nikomu nie podpisujemy, że zrzekamy się jakichkolwiek roszczeń! Nawet jeśli firma ubezpieczeniowa wypłaci jakieś pieniądze.

7. Pamiętajmy, że ubezpieczenie to sprawa posiadacza hali - nie wasza. Jeżeli zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty, to posiadacz hali zapłaci z własnej kieszeni

8. Gromadzimy wszelkie rachunki, faktury, pokwitowania, dokumenty kasowe. Jeżeli np. jedziemy do szpitala do rannego w wypadku, to zachowujemy bilet lub rachunek z taksówki.

9. Mamy dostęp do dokumentów w postępowaniach, w których jesteśmy stroną. Wolno nam przeglądać wszystkie akta.

Pełen tekst poradnika można przeczytać w internecie na stronie www.nowydzien.pl. Rady przygotowane przez prawników dla "Nowego Dnia" będą pomocne nie tylko ofiarom tragedii w Katowicach i ich rodzinom. Mogą z nich korzystać wszyscy ludzie, którzy stracili bliskich w wypadkach bądź sami byli w nich ranni.

Bezpłatne porady dla ofiar katastrofy udzielane są w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach przy ul. Gliwickiej 17.

Tel./Faks 0-32 259 82 50; 259 66 77

we wtorki i czwartki w godzinach od 17.00 do 18.00

Adwokaci Izby Katowickiej będą udzielać bezpłatnej pomocy prawnej w swoich kancelariach na terenie całego woj. śląskiego.

Bezpłatnych telefonicznych porad prawnych ofiarom tragedii udziela też Fundacja "Gajusz" pod nr tel. 0-42 631 00 41.