Rząd po katastrofie: Zmiana prawa budowlanego

Za tydzień ma być zmienione prawo budowlane, a za dwa tygodnie Rada Ministrów rozpatrzy projekty ustaw o ratownictwie medycznym i sytuacjach kryzysowych

Kilka godzin wcześniej minister zdrowia Zbigniew Religa w Radiu TOK FM mówił, że przedstawi natychmiast rządowi założenia ustawy o ratownictwie medycznym, tak aby Sejm jak najszybciej tę ustawę przyjął.

Rząd zdecydował jednak, aby wspólnie rozpatrzyć projekty dwóch ustaw: o ratownictwie medycznym i zarządzeniu kryzysowym, tak aby były spójne. Premier mówił, że oba projekty są "bardzo zaawansowane".

Zapowiedział też zmianę prawa budowlanego, która będzie zapewne przyjęta na posiedzeniu rządu za tydzień. Zakłada zaostrzenie kar za nieodśnieżanie dachów budynków wielkopowierzchniowych oraz ewentualne ich zamykanie, gdyby zbyt duża ilość śniegu stwarzała zagrożenie.

Rozważane jest takie rozwiązanie, aby w przypadku targów lub imprez masowych nie dopuszczać do ich otwarcia bez sprawdzenia, czy dachy budynków nie stwarzają zagrożenia.

Premier podtrzymał zapewnienie o wszelkiej pomocy dla poszkodowanych: zapomogi, pomoc w przygotowaniu pogrzebu oraz renty dla dzieci ofiar.

Marcinkiewicz dziękował wczoraj wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji ratunkowej. W jego opinii była ona zorganizowana bardzo dobrze.

Według wstępnych ustaleń żadna z ofiar katastrofy nie zginęła z wychłodzenia w oczekiwaniu na pomoc, ale zmarła w wyniku obrażeń po zawaleniu dachu katowickiej hali.