Komunikatory internetowe - jeszcze tańsze rozmowy

Minuta rozmowy z Londynem za 8 gr? A może bezpłatne rozmowy ze znajomymi? Wystarczy komputer z połączeniem do internetu i możesz zaczynać.

Posiadacze komputera z dostępem do internetu mogą już odstawić tradycyjny telefon w kąt. Komputer to dziś nie tylko darmowe e-maile, ale także możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych czy nawiązywania połączeń wideo. Że to popularny sposób nawiązywania połączeń, dowodzi fakt, iż dziś w Polsce jest najwięcej (po USA) użytkowników tego typu telefonii na świecie.

Słuchawki i internet

By rozpocząć sieciowe rozmowy, wystarczy komputer z dostępem do internetu. Warunkiem jest szybkie łącze. Jakość połączenia (zakłócenia i brak opóźnień w przesyłaniu głosu) zależy od przepustowości łącz internetowych. Niezbędne są też słuchawki z mikrofonem (ok. 30 zł). Teoretycznie sieciowe pogawędki są możliwe, nawet gdy korzystamy ze zwykłego modemu, ale warto pamiętać, że płacimy za każdą minutę połączenia.

Zainstaluj program

Poza sprzętem potrzebujemy programów, tzw. komunikatorów, pozwalających nawiązać połączenie i oferujących wiele dodatkowych funkcji. Można je bezpłatnie pobrać ze stron producentów. Zanim zdecydujesz się na jeden z nich, sprawdź, jakiego używają osoby, z którymi będziesz najczęściej się kontaktował. W większości tego typu programów rozmowy pomiędzy ich użytkownikami są bezpłatne. Komunikator Skype ma na świecie prawie 200 mln użytkowników, w Polsce jest już ich ponad 3,5 mln.

Za co płacimy

Komunikatory pozwalają również na połączenia z numerami stacjonarnymi (w kraju i zagranicą) oraz z numerami komórkowymi. W przeciwieństwie jednak do rozmów pomiędzy użytkownikami komunikatorów połączenia na zwykłe numery są płatne. Jeśli chcemy zadzwonić, musimy wcześnie wykupić odpowiednią liczbę impulsów, które przeznaczymy na rozmowy. Kupuje się je na stronie www firmy oferującej komunikator, płacąc przelewem bądź kartą kredytową. Rozmowy przez internet są nawet o 90 proc. tańsze niż przez telefon stacjonarny. Minuta połączenia z numerami w kilkudziesięciu krajach na świecie kosztuje od 7 do 11 gr. Droższe są połączenie z telefonem komórkowym - zapłacimy za nie od 60 do 92 gr za minutę.

Nowy numer

Skype, Tlenofon, HaloInteria, Ipfon, EasyCall pozwalają nie tylko dzwonić, ale i odbierać telefony. Bezpłatnie lub płacąc niewielki abonament (maksymalnie 10 zł miesięcznie), zamawiamy numer telefonu. W zależności od programu możemy do komputera przypisać kilka różnych numerów (w Skype nawet 10). Każdy z nich może być z różnych województw (np. mazowieckie), a nawet krajów (mieszkając w Warszawie, możemy odbierać telefony, które były kierowane na nasz numer, np. dla Londynu).

Komunikatory pozwalają też na inne bezpłatne lub bardzo tanie usługi. To np. możliwość wysyłania i odbierania faksów, cyfrowa książka telefoniczna z historią naszych rozmów oraz funkcja nawiązywania połączenia konferencyjnego z kilkoma osobami. Możemy też uaktywnić pocztę głosową.

A może wideokonferencja?

Poza rozmowami komunikatory umożliwiają na prowadzenie bezpłatnych wideokonferencji. By z tego korzystać, poza słuchawkami z mikrofonem musimy zainwestować w kamerę (od 80 zł). Po połączeniu rozmówca będzie nas widział w okienku na ekranie komputera. Niestety, przesyłanie obrazu wymaga dostępu do internetu szerokopasmowego. Od jakości łącza zależy, jak szybko będzie aktualizował się obraz drugiej osoby.

Wybrane komunikatory VoIP

Do rozmów głosowych najczęściej wykorzystujesz: