Kto będzie nowym rzecznikiem praw dziecka?

Posłanki Anna Sobecka (LPR) i Anna Pakuła-Sacharczuk (PiS) oraz Anna Leśniodorska, prawniczka ze Stowarzyszenia Demokratycznej Unii Kobiet to kandydatki na rzecznika praw dziecka.

49-letnia Pakuła-Sacharczuk to najsilniejsza kandydatura. Oprócz PiS poprze ją najprawdopodobniej także Samoobrona. Z wykształcenia filozof, działa w sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej i w komisji polityki społecznej. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, założycielka Stowarzyszenia na rzecz Rodzin Wielodzietnych "Rodzina Rodzin". - Liczymy na to, że gdyby została rzecznikiem, zrobiłaby wiele dla ochrony dzieci. Nie tylko w ramach opieki socjalnej, ale również w dziedzinie wychowania i ochrony przed przemocą i okrucieństwem, także w mediach - mówił PAP Tadeusz Cymański (PiS).

Anna Sobecka z LPR jest posłanką trzecią kadencję, przewodniczy sejmowej komisji rodziny i praw kobiet. Prowadziła audycje w Radiu Maryja.

Anna Leśniodorska ma 29 lat. Ma poparcie PO, zagłosuje na nią najpewniej także SLD.

Kadencja obecnego rzecznika Pawła Jarosa upływa 16 lutego. Wczoraj Marek Jurek, marszałek Sejmu wydłużył termin zgłaszania kandydatów na rzecznika praw dziecka do 5 lutego.