Francuz i Niemiec skazani za nielegalny wjazd do Iranu

Francuz i Niemiec - oskarżeni o nielegalny przyjazd w listopadzie do Iranu - zostali skazani na karę wiezięnia. Poinformował o tym irański minister sprawiedliwości nie precyzując długości kar, na jakie zostali skazani obywatele Unii Europejskiej.

Minister zaprzeczył, aby wyrok miał coś wspólnego ze stanowiskiem Francji i Niemiec w rokowaniach z Iranem w sprawie jego programu atomowego. Impas w negocjacjach UE z Iranem nastąpił w sierpniu, gdy Teheran złamał pieczęcie MAEA w zakładach atomowych w Isfahanie i wznowił proces obróbki uranu.

Francuski szyper i jego niemiecki klient zostali aresztowani, kiedy wpłynęli na irańskie wody terytorialne w Zatoce Perskiej. Obaj mężczyźni wynajęli statek i udali się na połów na południe wyspy Abu Musa - strefy pomiędzy Iranem a Zjednoczynymi Emiratami Arabskimi.

Nie podano nazwisk skazanych, ale media zidentyfikowały Niemca jako 52-letniego Donalda Kleina. Jego żona powiedziała niemieckiemu radiu, że został on skazany na 18 miesięcy. Zapowiedziała też apelację tłumacząc, że jej mąż jest niewinny.