PiS nie chce Sośnierza

Śląscy posłowie wyrzuceni z Platformy Obywatelskiej wybierają się do PiS. Nikt ich tam jednak nie chce: - Nie potrzebujemy niezdyscyplinowanych - usłyszeliśmy w PiS

Sprawa dotyczy dwóch posłów: Andrzeja Sośnierza i Krzysztofa Szygi. Pierwszy miesiąc temu wyleciał z partii po wywiadzie prasowym, w którym stwierdził, że niezawarcie koalicji było błędem. Mówił też - a to najbardziej zdenerwowało kolegów z partii - że podobnego zdania jest wielu posłów PO na Śląsku. Zapewniał wprawdzie, że nie ma zamiaru przepisywać się do PiS, ale władze Platformy zarzuciły mu, że gotów byłby to zrobić za stanowisko szefa NFZ. Tydzień temu został zawieszony w prawach członka klubu parlamentarnego. Właśnie dlatego - jak powiedział wczoraj "Gazecie" - zmienił zdanie w sprawie członkostwa w PiS.

- Swoją decyzją Platforma pokazała mi, żebym sobie poszedł. Muszę znaleźć sobie miejsce i poważnie rozważam przejście do klubu PiS - powiedział Sośnierz. Przyznał jednak, że nie odbył jeszcze w tej sprawie oficjalnych rozmów.

Tomasz Tomczykiewicz, szef PO na Śląsku, nie przejął się zbytnio tą wiadomością. - Sośnierz mści się, że został usunięty. Nawet jeśli ktoś za nim pójdzie, to nie będzie ich wielu - uważa Tomczykiewicz.

Działacze PiS deklaracją Sośnierza nie sa jednak zachwyceni. - Na początek to może być dobry efekt propagandowy, ale Sośnierz w Platformie dużo mówił i nie był zdyscyplinowany. Dlaczego miałby pozbyć się tych wad, gdy zostanie członkiem PiS? - pyta retorycznie poseł PiS z Katowic.

Jeszcze więcej zamieszania spowodowała deklaracja o przejściu do PiS innego eksposła PO Krzysztofa Szygi. Został wyrzucony z partii jeszcze przed wrześniowymi wyborami, gdy szefowie PO dowiedzieli się, że Szyga zataił ciążący na nim wyrok skazujący za zniesławienie. - Wbilibyśmy sobie gola do własnej bramki, gdybyśmy przyjęli Szygę. Trudno by nam było udowodnić, że stoimy na straży wysokich standardów moralnych - skomentował pogłoski o transferze Szygi poseł PiS.

Zaprzecza też Jerzy Polaczek, szef śląskiego PiS: - To jakiś humbug - ucina spekulacje.

W sprawie Sośnierza jeszcze nie podjął decyzji. - Sośnierz to znana postać, ale ciekawe, z jakim programem chce do nas przyjść - mówi Polaczek.