Przed 27. PPA: piosenka z sieci

Uczestnicy internetowego czatu stworzą dziś wspólnie tekst utworu, który zostanie wykonany podczas marcowego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

Muzykę napisze oraz całość wykona grupa Pogodno, która na tegoroczny festiwal przygotowuje autorską rock operę zatytułowaną "Operafolia". Natomiast moderatorem czatów i pomysłodawcą akcji jest Michał Zabłocki, poeta i reżyser, autor tekstów wielu piosenek, m.in. z repertuaru Grzegorza Turnaua. Na koncie ma podobne przedsięwzięcie - wraz z internautami pisał już wiersze.

- Ta akcja może sprawić, że pisaniem tekstów zainteresuje się większe grono osób, dlatego liczę, że powstanie nietypowa i zaskakująca piosenka - tłumaczy Michał Zabłocki. - Tworzenie utworu w taki sposób pozwala na wykorzystanie internetu jako twórczego narzędzia, a nie tylko biblioteki gotowych wierszy. Poza tym jest to uhonorowanie literackiej sfery działalności artystycznej.

Piosenka ma powstać podczas dwóch sesji na czacie portalu onet.pl. Pierwsze spotkanie już dziś o godz. 15, następne dokładnie za tydzień 25 stycznia. Najpierw internauci wybiorą temat, później będą dopisywać kolejne wersy.

Podczas rozpoczynającego się 10 marca XXVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w ramach happeningu "Murmurando" Zabłocki będzie wyświetlał wiersze na wrocławskich budynkach. Do 19 marca na festiwalu zaprezentują się także m.in. Lao Che, Maria Peszek i Kanał Audytywny. Gwiazdą będzie amerykańska wokalistka Laurie Anderson.