Resort finansów będzie ostrożniejszy z walutami

Ministerstwo Finansów krytykowane za wymiany walut pochodzących z emisji obligacji na rynkach zagranicznych zapowiedziało większą ostrożność przy takich operacjach w przyszłości

Jak poinformował wiceminister finansów Cezary Mech, w grudniu rząd wymienił na rynku międzybankowym waluty o równowartości 1,09 mld zł. Zdaniem Leszka Balcerowicza, prezesa NBP, właśnie te wymiany umocniły złotówkę. Szef banku centralnego po raz kolejny wyraził nadzieję na ograniczenie finansowania długu emisjami zagranicznymi. W ostatnich tygodniach złoty wzbił się do najsilniejszego poziomu wobec euro od ponad trzech i pół roku.

W trakcie drugiego czytania ustawy budżetowej w Sejmie minister finansów Zyta Gilowska zapowiedziała, że będzie rozmawiać z prezesem NBP na temat wymiany walut na rynku. - Dobry kurs złotego to kurs ustalony na rynku. Państwo na tym rynku nie powinno ingerować - powiedziała Gilowska. - Takie działanie [wymiana walut na rynku - red.] może być uważane za ingerencję państwa. W perspektywie będziemy się starać ostrożnie podchodzić do takich operacji - dodała minister później.