Minister Ziobro wymienia kadry w prokuraturze

Zmiany na najwyższych szczeblach prokuratury: nowy zastępca prokuratora generalnego, nowy szef Biura Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej i nowy szef w łódzkiej prokuraturze apelacyjnej

Późnym wieczorem w piątek premier mianował Jerzego Engelkinga na stanowisko zastępcy prokuratora generalnego - poinformował "Gazetę" Paweł Wilkoszewski, asystent ministra, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro. Engelking zastąpi odwołanego z tej funkcji Kazimierza Olejnika. Ten jest na rehabilitacji po wypadku drogowym, któremu uległ latem ubiegłego roku.

Taka jest oficjalna przyczyna odwołania, ale ekipa PiS już dawno zapowiadała tę zmianę, m.in. krytykując Olejnika w trakcie prac sejmowych komisji śledczych. Chodzi też o ocenę śledztw w łódzkiej prokuraturze. Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach z Łodzi do Katowic przeniesiono sprawy korupcyjne oparte na zeznaniach lobbysty Marka D.

Wczoraj minister Ziobro wymienił też szefa łódzkiej prokuratury apelacyjnej. Prokuratora Alfreda Tuczka zastąpił Konrad Garda. W latach 80. Garda był obrońcą w procesach politycznych, współpracownikiem Oficyny Wydawniczej NOW-a, współzałożycielem łódzkiego KIK.

Prokurator Engelking to kolejna postać w prokuraturze ze środowiska śląskiego, dobrze znanego ministrowi Ziobro, bo tam robił on swoją aplikację prokuratorską. Engelking pracował m.in. w wydziale przestępczości zorganizowanej Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Oskarżał w głośnej sprawie o zabójstwo dwóch funkcjonariuszy policji w kafejce internetowej w Czechowicach-Dziedzicach. Ostatnio zajmował się informatyzacją prokuratur, pracując już Prokuraturze Krajowej w Warszawie.

Dobrym znajomym Ziobro (z czasów gdy obaj pracowali w ministerstwie za Lecha Kaczyńskiego) jest Bogdan Święczkowski. To kolejna wczorajsza nominacja. To Święczkowski odpowiada za budowę tzw. prokuratorskiego CBŚ, czyli nowej struktury pionu do walki z przestępczością zorganizowaną. Jego zastępcą mianowany został wczoraj prok. Krzysztof Karsznicki (od sześciu lat w Biurze PZ), specjalista od przestępstw narkotykowych i handlu ludźmi, ekspert przy Komisji Europejskiej ds. handlu ludźmi.