Więzienia CIA: rewelacje szwajcarskiego wywiadu

Czy tajne więzienia CIA znajdowały się w Rumunii, na Ukrainie, w Bułgarii, Macedonii i Kosowie? Tak uważa egipski minister spraw zagranicznych, którego poufną depeszę przechwycił... szwajcarski wywiad

15 listopada Szwajcarzy przechwycili i odszyfrowali tajny faks wysłany przez egipskiego ministra spraw zagranicznych Ahmeda Aboula Hheita do ambasady tego kraju w Londynie. Szef dyplomacji informuje w nim, że Egipt poprzez "własne źródła" zdobył informacje, według których "mimo zdecydowanych zaprzeczeń władz Rumunii grupa 23 więźniów z Iraku i Afganistanu przesłuchiwana jest przez CIA w znajdującej się w Konstancy nad brzegami Morza Czarnego wojskowej bazie Michał Kogalniceanu". Egipski minister dodaje, że wie, iż podobne tajne centra przesłuchań CIA znajdują się także na Ukrainie, w Bułgarii, Macedonii i Kosowie. Hheit uważa, że do listy dodać można także Polskę, choć w wypadku naszego kraju szef egipskiej dyplomacji zastrzega, że bazuje wyłącznie na informacjach zgromadzonych przez amerykańską organizację Human Rights Watch.

Informację zdobytą przez szwajcarski wywiad wojskowy opublikował tygodnik "SonntagsBlick". Zamieścił nawet zdjęcie tajnego raportu. W tej sytuacji minister obrony Szwajcarii Samuel Schmidt nie próbował nawet zaprzeczać - ogłosił jedynie, że wszczyna śledztwo mające ustalić, w jaki sposób dokument przedostał się do prasy. Zaprzeczają natomiast rządy wymienionych w egipskim faksie państw. Bułgaria i Rumunia robią to wręcz kategorycznie. - Nie ma tajnych więzień w naszym kraju - po raz kolejny zapewnił szef bułgarskiej dyplomacji Iwajło Kalfin.

Te dementi nie przekonują jednak Szwajcara Dicka Marty'ego, który z ramienia Rady Europy prowadzi śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Europie. - Prawie wszystkie europejskie rządy nie mówią prawdy w tej sprawie. To będzie długie i skomplikowane dochodzenie - stwierdził, dodając, że o istnieniu tego faksu nie wiedział, choć władze jego własnego kraju zapewniały go wcześniej, iż przekazały mu wszystkie posiadane informacje dotyczące więzień CIA. Mimo to przyznał, że lista państw znajdujących się w informacji egipskiego ministra nie jest dla niego zaskoczeniem.

Ujawnienie raportu to