Jarosław Fojut zadebiutował w Boltonie Wanderers

- Był stres, ale potem poszło już gładko. Wszedłem na blisko kwadrans. Grałem na pozycji defensywnego pomocnika, a na samą końcówkę w obronie. Jestem szczęśliwy, długo na to czekałem. Debiut, 20 tys. ludzi na trybunach. To piękny początek roku - powiedział nam wczoraj rozentuzjazmowany Jarosław Fojut, 19-letni obrońca Boltonu Wanderers.

To był jego debiut w pierwszym zespole. W sobotnim meczu Pucharu Anglii przeciwko Watford wygranym przez Bolton gładko 3:0 Fojut pojawił się na boisku w 79. minucie. Zastąpił Khalilou Fadigę. - Zrobiłem to, co do mnie należało. Wygrałem kilka główek. Po meczu trener chwalił mnie. Wiem, że mogłem zagrać głównie dzięki kontuzjom kilku kolegów, a także dzięki temu, że część zawodników wyjechała na Puchar Narodów Afryki. Ale co tam, czy to ważne? - pyta retorycznie.

Jarek wreszcie mógł poczuć się prawdziwym ogniwem drużyny, z którą na co dzień trenuje (Fojut gra w rezerwach zespołu). A dobrych piłkarzy w Boltonie nie brakuje. Kilku z nich zagrało przeciwko Watford. Hidetoshi Nakata, Jay Jay Okocha czy Stelios Giannakopoulos - te nazwiska zna niemal każdy kibic futbolu. - Teraz czuję się pełnoprawnym członkiem tej ekipy - żartuje Fojut, ale jego apetyt dopiero rośnie.

Chłopak z Legionowa

Kariera chłopaka, który urodził się w Legionowie, a piłkarskie szlify zbierał w Piłkarskiej Szkole w Szamotułach, nabiera rozpędu. Dzięki tytanicznej pracy, jaką wykonał przez ostatnie lata, Fojut zaczyna zbierać jej owoce. W Anglii jest od półtora roku, a radzi sobie znakomicie. Na pewno jeszcze nie raz będzie o nim głośno. W najbliższy weekend Bolton zagra w Premiership z Blackburn i ten piękny początek roku Fojuta może być jeszcze cudowniejszy. - Jest szansa na debiut w lidze, ale podchodzę do tego bardzo spokojnie - powiedział na zakończenie młody obrońca.

Występy innych Polaków w FA Cup

Jerzy Dudek - nie grał w barwach Liverpoolu, który pokonał na wyjeździe Luton 5:3. Dudek w tym czasie... bawił się na Balu Mistrzów Sportu.

Tomasz Kuszczak - przesiedział na ławce rezerwowych cały mecz West Bromwich z Reading (1:1). Tym razem Bryan Robson dał szansę Chrisowi Kirklandowi, ale w weekend w Premiership znów zagra Polak.

Emmanuel Olisadebe - nie zadebiutował w barwach Portsmouth. Jego nowy zespół pokonał na wyjeździe Ipswich 1:0.

Paweł Abbott - zagrał 90 minut w barwach Huddersfield w meczu przeciwko Chelsea. Na Stamford Bridge lepsi byli gospodarze i wygrali 2:1.Tomasz Hajto, Kamil Kosowski, Bartosz Białkowski - żaden z nich nie pojawił się na boisku w wygranym przez Southampton meczu z Milton Keynes Dons (4:3). Białkowski siedział na ławce rezerwowych.