Jak Kwaśniewscy wzięli ślub kościelny

1 października 2005 r. to tego dnia Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy stanęli na ślubnym kobiercu. Po 26 latach od ślubu cywilnego wzięli także ślub kościelny.

Tę niezwykłą wiadomość ujawnił w piątek "Nowy Dzień". Napisaliśmy, że związek sakramentalny od dawna był pragnieniem Jolanty. Ślub w kaplicy Pałacu Prezydenckiego zwieńczył niezwykły rok, pełen cudów, których wszyscy doświadczyliśmy po śmierci papieża Polaka.

Kwaśniewscy utrzymywali ceremonię w najgłębszej tajemnicy. Nie wiedzieli o niej nawet najbliżsi druhowie prezydenta. W roli fotografa wystąpiła córka Kwaśniewskich Aleksandra. Dla zmylenia dziennikarzy wyznaczono trzy daty ślubu. Żadna nie była przypadkowa. Poprzedzały ważne wydarzenia albo się z nimi zbiegały: rocznica stanu wojennego (13 grudnia), pożegnanie z Pałacem Namiestnikowskim i przekazanie władzy (22 grudnia), wreszcie uroczysta msza z okazji Dnia Papieskiego w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach (16 grudnia).

Mszę w Łagiewnikach koncelebrował arcybiskup Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Obok siebie usiedli: Aleksander Kwaśniewski z małżonką, Donald Tusk z rodziną i Lech Kaczyński z żoną Marią. Nikt z obecnych nawet się nie domyślał, że Kwaśniewscy to świeżo upieczeni małżonkowie.