Nowe czasy w Pałacu Prezydenckim. Kaczyński mebluje Kancelarię

Pierwszy dzień urzędowania prezydent Lech Kaczyński zakończył wczoraj nominacją trzech ministrów - Andrzeja Urbańskiego, Macieja Łopińskiego i Elżbiety Jakubiak

Prezydent przyjechał do Pałacu Prezydenckiego kilka minut po godz. 9. Z najbliższymi pracownikami przez kilka godzin ustalał plany kadrowe i polityczne na najbliższe tygodnie. Po południu wręczył nominacje trójce najbliższych współpracowników. Szefem Kancelarii został Andrzej Urbański, ostatnio wiceprezydent Warszawy. Elżbieta Jakubiak, była dyrektorka biura prezydenta stolicy, jest od wczoraj szefową gabinetu prezydenta. Ministrem odpowiedzialnym za kontakty z mediami i przemówienia prezydenta - Maciej Łopiński, dziennikarz i wydawca, z którym Lech Kaczyński działał w podziemnej "S".

- Kolejne nominacje będę wręczał systematycznie, potrwa to najwyżej dwa tygodnie - zapowiedział Lech Kaczyński.

Dziś podsekretarzem stanu zostanie Lena Dąbkowska-Cichocka, dotąd wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Będę odpowiadać za politykę historyczną, dziedzictwo narodowe, kontakty z weteranami i z Polakami za granicą - mówi.

Podsekretarzem stanu zostanie też Robert Draba, b. wiceprezydent Warszawy. Będzie mieć nadzór nad prezydenckimi prawnikami. Podsekretarzem stanu ds. społecznych zostanie Ewa Junczyk-Ziomecka, b. wicedyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich. - Moim zadaniem ma być dialog ze środowiskami żydowskimi oraz kontakty z organizacjami społecznymi - mówi.

Andrzej Urbański przywiózł wczoraj do Pałacu Prezydenckiego dziesięć ustaw, które prezydent musi szybko podpisać. Jest wśród nich ustawa o Prokuratorii Generalnej. Czy prezydent Kaczyński zamierza podpisać nowelizację ustawy o RTV forsowaną przez PiS w parlamencie przy pomocy LPR i Samoobrony? Ustawę chce zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego PO. Min. Urbański robi unik: - Tej ustawy ostatecznie jeszcze parlament nie uchwalił. Gdy trafi do nas, będziemy się nad nią zastanawiać.