Matematyka na maturze będzie obowiązkowa

Jeśli we wrześniu przyszłego roku zaczynasz liceum albo technikum, to przygotuj się do obowiązkowego pisemnego egzaminu z matematyki na maturze. Ogłosiło to wczoraj Ministerstwo Edukacji

Obowiązkowa matura z matematyki ma wejść dopiero za trzy i pół roku. Oznacza to, że po raz pierwszy napiszą ją uczniowie, którzy teraz są w trzeciej, ostatniej klasie gimnazjum. Wprowadzenie obowiązkowej matematyki to najpoważniejsza zmiana w maturze, jaką ogłosił wczoraj resort edukacji. W ciągu kilku najbliższych miesięcy przedstawi on nową podstawę programową z matematyki. To w oparciu o nią przyszli maturzyści będą przygotowywani do obowiązkowego egzaminu z matematyki. - Nie chodzi o to, by tylko uczyć matematyki, ale by jej nauczanie kształtowało umysł - mówił wczoraj na konferencji prasowej wiceminister edukacji Stanisław Sławiński.

Obowiązkowa matematyka na maturze to powrót do pierwotnej formuły nowej matury Mirosława Handkego, ministra edukacji w rządzie Jerzego Buzka. Wycofała się z tego jego następczyni Krystyna Łybacka.

- Nie chcemy nikogo zaskakiwać, dlatego obowiązkowy egzamin z matematyki wprowadzimy dopiero za trzy i pół roku - mówi wiceminister Jarosław Zieliński. Zapewnił, że resort konsultował pomysł z nauczycielami i wykładowcami. - Jest powszechna akceptacja i poparcie wielu autorytetów - zaznaczył. Ale to nie koniec zmian na maturze.

Ksero matury - raczej nie

Mimo nacisków rzecznika praw obywatelskich MEiN jest niechętne kserowaniu matur przez maturzystów, którzy chcą się upewnić, czy zostali dobrze ocenieni. Resort przekonuje, że byłoby to zbyt kosztowne i trudne. - Po pół roku od egzaminu maturalnego chcielibyśmy jednak dawać wszystkim zdającym na własność oryginał ich pracy - zapowiedział min. Zieliński.

Pytania otwarte na maturalnych arkuszach będzie oceniać nie - jak do tej pory - jeden, ale dwóch egzaminatorów. Wszystko po to, by uniknąć pomyłek.

Jest też dobra wiadomość dla nauczycieli - już od matur w maju 2006 r. będą dostawać wynagrodzenie za przeprowadzanie ustnych egzaminów. Ma to kosztować budżet 10 mln zł. Ile dostanie jeden nauczyciel? - To zależy od liczby przeegzaminowanych uczniów i liczby przepracowanych godzin. Stawki jeszcze nie ustaliliśmy. Powinna być zbliżona do stawki godzinowej nauczyciela dyplomowanego - wyjaśnił Jarosław Zieliński. Przewodniczących komisji na ustnych maturach będzie powoływać okręgowa komisja egzaminacyjna, a nie - jak teraz - dyrektor szkoły.

Ustny z polskiego w dogodnym terminie

Jeszcze jedna ważna zmiana. Ustną maturę z polskiego uczeń będzie mógł zdawać w dowolnym terminie od zimowych ferii aż do kwietnia. Wystarczy, że zgłosi, że już jest do egzaminu gotowy. Przypomnijmy, że ustna matura z polskiego to obecnie prezentacja wybranego tematu, nad którym pracuje się wiele miesięcy. Listę takich tematów uczniowie mają dostawać przed końcem roku szkolnego poprzedzającego klasę maturalną.

Za trzy lata ustną maturę z polskiego czekają kolejne zmiany, bo przeciw formie uczniowskiej prezentacji coraz głośniej protestują poloniści. Przekonują, że taki egzamin niczego nie sprawdza. - Są głosy, że nauczyciele nie mają pewności, że prezentacje były przygotowywane przez uczniów samodzielnie. Kwestia ustnej matury na pewno wymaga poważnych dyskusji - uważa wiceminister Zieliński.

Co sądzisz o decyzji w sprawie obowiązkowej matury z matematyki?