List do Marcinkiewicza z USA: Polsko, zrób reprywatyzację

Grupa wpływowych kongresmanów, w tym Hilary Clinton, w liście do premiera Marcinkiewicza domaga się, by Polska uchwaliła prawo o zwrocie lub rekompensacie majątków zabranych obywatelom przez hitlerowców i władze komunistyczne.

List wysłała tzw. amerykańska Komisja Helsińska, w której zasiada po 9 przedstawicieli Senatu (wśród nich Clinton) i Izby Reprezentantów. - Polska jest jedynym krajem Europy Wschodniej, który nie rozwiązał tego problemu. O sprawie tej będziemy też przypominać rządowi USA - mówi Gazecie jeden z doradców Komisji. Główny nacisk na Polskę w sprawie restytucji mienia wywierają organizacje żydowskie, jednak komisja domaga się zwrotu majątków lub rekompensat dla wszystkich poszkodowanych, uznając, że jest to moralny obowiązek polskich władz.

Wiceprzewodniczący komisji kongresman Chris Smith wspomina, że w 2002 roku prezydent Kwaśniewski osobiście obiecał mu, że Polska uchwali nowe prawo w 2003 roku. Komisja sprawę zwrotu majątków prawowitym właścicielom podnosi regularnie od 1994 roku.